• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
    457,33
  • BIST

Tarihi güzelliklere TKDK’dan destek

Tarihi güzelliklere TKDK’dan destek

Giresun’da bulunan tarihi evlerin yeniden hayat bulması için çalışmalarını sürdüren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörlüğü, zanaatkarlık ve yöresel gıda ürünleri için de bu yapılara hibe desteği sağlayacak.

Giresun’da tarihi yapılara kırsal turizm sektöründe yapılacak yatırımlar için hibe desteği sağlanacağı daha önce bildirilmişti. İl Koordinatörlüğü tarafından yapılan girişimler sonucunda, yalnızca turizm sektöründe değil aynı zamanda yöresel gıda ürünleri ve zanaatkarlık sektörü için de bu tarz yapıların restorasyonuna hibe desteği sağlanacağı bildirildi.

TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun Konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Tarihi evlerin restorasyonunda TKDK olarak hizmet vermek istiyoruz. Bu kapsamda tescilli tarihi evlerin işyeri olarak kullanılabilmesi için bir takım girişimlerde bulunduk ve daha önce sadece kırsal turizm yatırımlarında kullanılan restorasyon pozlarının, yöresel gıda ürünleri ve zanaatkarlık (metal, ahşap, taş, tekstil, vb.) yatırımlarında da kullanılmasını teklif ettik. Teklifimiz kabul gördü. Bu sayede zeytinlik evlerinde de aynen Safranbolu evlerinde yapılan ticari faaliyetlere benzer nitelikte şekerleme, unlu mamuller, salamura yapımı için, kırsal alan istisnasından yararlanabilecek yatırımcılarımıza hibe desteği sağlayabileceğiz. Kurum olarak Giresun’daki tüm tarihi binalar için kırsal turizm, yöresel gıda ürünleri ve zanaatkarlık yatırımlarında, il merkezinde ve ilçelerde yatırımcılara destek olurken aynı zamanda tarihi eserlerimizin restorasyonuna da katkı sunacağız. Çağrı döneminde olduğumuz şu süreçte tüm yatırımcılarımızı bekliyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM