• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
    489,53
    %0,25
  • BIST

“Kentsel dönüşüm bir an önce hayata geçmeli”

“Kentsel dönüşüm bir an önce hayata geçmeli”

Giresun Kent Konseyi Başkanı Mürşit Gürel, Giresun’da kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde hayata geçmesi gerektiğini söyledi. Gürel yaptığı açıklamada; “Mimari, mahalli, tarihsel, estetik ve sanat değerleri ile kentsel sit alanları kentlerin kimliğini ön plana çıkarmakta peyzaj potansiyel değerini arttırmaktadır. Hızlı kentleşmenin bir sonucu olarak Türkiye’de tarihi, kültürel ve doğal değerlere sahip olan birçok kentin özgün dokusunun yok olmasına rağmen ayakta kalabilen mahalle örneklerine de rastlanmaktadır. Karadeniz bölgesinde yer alan ve Giresun kentsel sit alanı olarak ilan edilen zeytinlik bölgesi örneği ele alınmıştır. Kentsel sit alanlarında yer alan yapısal materyalin de binaların konum ve restorasyonuna önem verildiği takdirde kentsel peyzajın kalitesi üzerinde olumlu sağlamaktadır” dedi.

Gürel; “Giresun Belediyesi kentsel dönüşüm projeleri konusunda kendi ekibini yetiştirmek ve göreve hazır hale getirmek için “Kentsel Dönüşüm Bilgi ve Tecrübe Aktarımı” protokolü kapsamında ortak kentsel dönüşüm proje eki oluşturarak kentin bazı bölgelerinde başlatılması planlanan kentsel dönüşüm ile ilgili ilk adımlar atılmıştır” diye konuştu.

Başkan Gürel, Giresun Belediyesinin kentsel dönüşüm ile ilgili projelerinin ise şu şekilde olması gerektiğini ifade etti: “Kale ve çevresi kentsel dönüşüm projesi , turizm omurgası, Kale yamaçları şehre yakışacak Giresun’un çehresi , tarihi kimliğiyle buluşması , Ulaşabilir yatay sokaklar , Çınarlar merdiveni , Zeytinlik evleri model alınarak inşa edilmesi (yeni yapılaşma ) Kale macera parkuru, Milli Mücadele müzesi (eski Ticaret Lisesi ), Giresun Kent müzesi (eski valilik binası), Cumhuriyet ortaokulu yeniden inşası ve yapının alt katlarında 400 araçlı otopark” Gürel, Kentsel dönüşüm çalışmalarının ağır gitmesinin sosyal kültürel ve ekonomik olarak şehre zarar verdiğini turizm alt yapısının yeterli olmadığını belirterek; “Belediye Başkanımız Sayın Aytekin Şenlikoğlu’nun kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda biz Giresun kamuoyu kuruluşları olarak, Giresun halkı olarak destek olmamız ve güç katmamız , Giresun belediyesinin kentsel dönüşümleriyle ilgili projelerinin hayata geçmesiyle şehrimize daha güzellikler katılacak ve daha yaşanabilir bir şehir haline gelecektir”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM