GİRESUN ÜNİVERSİTESİNİN BAŞARISI

GİRESUN ÜNİVERSİTESİNİN BAŞARISI

Webometrics’in Dünya Üniversite Sıralamasında 2016 yılında 91. sırada olan Giresun Üniversitesi 2017 yılında 88. sıraya yükseldi.

Dünya çapında 19 binden fazla üniversitenin değerlendirmeye alındığı dünyanın en kapsamlı sıralama sistemi olan Webometrics’in Dünya Üniversite Sıralamalarına göre 2016’da 91. sırada olan Giresun Üniversitesi, 2017 yılında 88. sıraya yükseldi.

2006 yılında kurulan ve çok kısa geçmişine rağmen yaptığı büyük atılımlar ve gerçekleştirdiği çalışmalarla adından söz ettiren Giresun Üniversitesi, hem Türkiye hem dünya üniversiteler arasındaki yerini üst sıralara taşıyor. Webometrics 2016 yılı Temmuz ayı verilerine göre 91. sırada olan Giresun Üniversitesi altı ayda grafiğini 3 basamak yükselterek 2017 yılı Ocak ayı verilerine göre 88. sıraya yerleşti. GRÜ Rektörü Cevdet Coşkun, yapılan bilimsel çalışmaların kalitesini, çeşitliliğini ve sayısını artırmak, herhangi bir konuyla ilgili bilimsel araştırma yürüten akademisyenlerin erişimine sunulacak şekilde internet ortamında yayınlanmasını teşvik etmek amacıyla belli aralıklarla yapılan bu sıralamanın bütün üniversitelerin akademik performanslarını görmelerini sağladığı için ayrı bir önem taşıdığını vurguladı.

Rektör Coşkun, “Dolayısıyla yazılan her makale, çıkarılan her kitap, laboratuvar ortamında gerçekleştirilen her deney bilime katkı sağlayacak ve kurumumuzun ulusal ve uluslararası platformda basamakları hızla çıkmasına vesile olacaktır. Yürütülen bilimsel çalışmalar neticesinde bir önceki döneme göre 3 sıra birden yükselmek üniversitemiz adına sevindirici bir gelişmedir ancak akademik bir hüviyete sahip olan kurumumuz için yeterli değildir Bu bizim için bir başlangıç önümüzdeki yıllarda yükselimişi daha iyi hissettireceğiz. Giresun Üniversitesi olarak yeni nesil üniversiteler içerisinde hızla ilerleyebilecek bilimin gelişmesine katkı sağlayan metotlar üretmeye devam etmeliyiz” dedi.

SIRALAMA NASIL YAPILIYOR?

İspanya Ulusal Araştırma Konseyi (CSIC) bünyesinde faaliyet gösteren bir araştırma grubu olan Cybermetris Laboratuvarı tarafından yapılan sıralamada, internet üzerinde akademik araştırma kurumlarının varlığını artırmak ve bilimsel makalelerin açık erişim yayınını teşvik etmek amaçlanıyor.
2004 yılından bu yana üniversitelerin alan adlarına göre bir sıralama yapan Webometrics, bu sıralamayı mevcudiyet (presence), Google arama motorundan elde edilen tarama sonucuna dayanan ve ilgili üniversitenin toplam web sitesi ve dosya zenginliği sayısını gösteren değer (yüzde 10), görünürlük (visibility), ilgili üniversitenin sitesine verilen tekil bağlantı (link) sayısına dayanan görünürlük kriteri (yüzde 50), açıklık/şeffaflık (openness/transparency), Google Scholar Citations veri tabanında ilgili üniversitenin kurumsal profilinden elde edilen ve akademik dosyaları gösteren değer (yüzde10), seçkinlik/başarı (excellence), ilgili üniversitenin 2010-2014 yılları arasındaki 5 yıllık süreçteki Schimago verileri (disiplin bazında en çok atıf alan yüzde 10’luk dilime giren yayın) (yüzde 30) gibi kriterlere bakarak oluşturuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM