Giresun, Polatlı ile kardeş şehir oldu

Giresun, Polatlı ile kardeş şehir oldu

Giresun ile Polatlı’yı Kardeş Şehir yapan protokol Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ve Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından törenle imzalandı. Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, tarihi birlikteliği geleceğe taşımak için barışa, kardeşliğe ve birlikteliğe imza attıklarını söyledi. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Sakarya Meydan Muharebesi’ne katılan Osman Ağa’nın ve Giresunlu Yiğitlerin torunları ile kardeşlik sözleşmesi imzalamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.
Polatlı ve Giresun Belediye Meclisleri tarafından oy birliği ile alınan Kardeş Şehir sözleşmesi için Polatlı Belediyesi tarafından bir tören düzenlendi. Törene Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Murat Ersoy, Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı Muhsin Akdeniz, MHP İlçe Başkanı Gürsel Bilgiç, CHP ilçe Başkanı Ömer Lütfi Türker, Polatlı Belediye Meclis Üyeleri, Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Koordinatörü Em.Al. Kadim Koç, Polatlı Borsa Başkanı Yahya Toplu, Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Giresun Gönüllü Alayları Komutanı Osman Ağa’nın Torunu Cem Feridunoğlu, Ankara Giresun ve İlçeleri Derneği Başkanı Salih Hacıömeroğlu, yönetim kurulu üyeleri, Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, Polatlı Sivil Toplum Örgütü temsilcileri katıldı. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya yaptığı açılış konuşmasında, Giresunlu şehitlerin torunlarını, Şehitler Diyarı Polatlı’da ağırlamaktan iftihar ettiğini ifade ederek, şunları dile getirdi: “Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasında yurdun dört bir yanından gelenlerin büyük emeği var. Giresun’un 42 ve 47. Gönüllü Alayları kendi illeri işgale uğramadığı halde büyük bir fedakârlıkla, vatan toprağını işgalden kurtarmak için canlarını ortaya koymuşlardır. Ülkemizin son zamanlarda yaşadığı zor günleri atlatması için Sakarya Ruhunu örnek almak gerekir. Giresun ve Polatlı’nın tarihten gelen birlikteliğini, geleceğe taşımak, sosyal, kültürel, ticari ve diğer alanlarda işbirliği yapmak amacıyla kardeş şehir sözleşmesini imzalıyoruz.”
Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, “ Bugün şehitlerimizi ziyaret ettik. Giresunlu ve diğer şehitlerimize dua okuduk. Bu topraklarda 5713 şehidimizin yattığını biliyoruz. 192 Giresunlu şehidimiz var. Bu ülkenin kolay kurtarılmadığını, Türkiye Cumhuriyeti’nin kolay kurulmadığını bizler çok iyi biliyoruz. Bunları görmek istemeyenlerin Polatlı’ya gelmesi gerekir. Kendi ili dışında şehitliği olan tek il durumundaki Giresun ülkemizin var olma mücadelesine iki gönüllü alayla katılmış, Sarıkamış’ta, Erzurum’da, Dumlupınar’da, Polatlı’da, Haymana’da, Afyon’da, İzmir’de, Çanakkale’de bizim dedelerimiz canlarını seve seve vermiştir. Giresun Belediye Başkanı olarak Milli Mücadele Kahramanı 47. Gönüllü Alayımızın Komutanı Milis Yarbay Osman Ağa’nın koltuğunda oturuyorum. Gönüllü Alaylarımız 5 bin kişiyle gidip, geriye 250 kişiyle dönmüştür. Bu insanların çabaları ve özveriyle bugün işgal görmemiş bir şehrin belediye başkanı olmanın ve Osman Ağa’nın koltuğunda oturman onurunu yaşıyorum. Çanakkale’de Salihler Köyünde 1922 yılında Giresun Gönüllü Alayları karargâh kurmuş, barış sürecine giden yolda Atatürk’ün arkasında durmuştur. Bu köyde Osman Ağa ve Milli Mücadele Kahramanlarımızın hatıralarını yaşatmak için bir çalışma yürütüyoruz. Giresun Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında Çanakkale ile Kardeş Şehir olmuştur. Polatlı ile kardeş şehir olma sürecinde önemli katkıları olan Karadenizliler Derneği Başkanı Zeki Sönmez, POTA Koordinatörü Kadim Koç, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve meclis üyelerine, SKY temsilcilerine teşekkür ediyorum. Bu gün burada imzalayacağımız protokol, kardeşliğin, barışın ve sevginin belgesidir. Savaşların kazananı yoktur. Birbirimizi daha fazla sevmeye, birlikte barışı korumaya en fazla ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Bu günden sonra Polatlı ile her alanda işbirliğimiz artarak devam edecektir.”
Konuşmaları ardından Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ile Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya Kardeş Kent Protokolünü imzaladılar. Polatlı Belediye Başkanı Yıldızkaya, Başkan Aksu’ya Kadriye Oral tarafından yapılan Sakarya Savaşı’nın bir anını simgeleyen “ Sancağı Yere Düşürmeyen Şehit Asker “tablosu hediye edildi. Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çok sevdiği Sakarya Atı üzerinde özel bir çalışma olan tabloyu Yıldızkaya’ya hediye etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM