FKB’den üreticiye altın öğütler!

FKB’den üreticiye altın öğütler!

Fiskobirlik fındık üreticilerine fındık hasadının başlaması nedeniyle bazı hatırlatmalarda bulundu. Fiskobirlik’ten yapılan açıklamada üreticilerin fındığını en iyi şekilde toplayıp kuruttuktan sonra ihtiyacı kadarını pazara getirip satması da istendi.
Açıklamada, “Fındığını depolamaya yeri olmayan üreticilerimiz birliğimizin depolarında fındıklarını emanete verebilirler” denildi. Fiskobirlik açıklamasında şu konulara dikkat çekildi. Değerli Fındık üreticimiz; Geçen yıl Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde meydana gelen don felaketi sebebi ile bu yılda yüksek rekolte beklenmemektedir. Bu yılda hasat edeceğiniz fındık değerini ve önemini korumaktadır. Bir yıllık emeğinizin karşılığını alacağınız bu günlerde yetiştirdiğiniz fındıkla ilgili olarak hasat, harman ve depolama şartlarınızı tekrar gözden geçirmenizi, Ülkemizin önemli ihraç ürünlerinden olan fındığınızı pazara daha kaliteli ulaştırmanızı ve daha iyi gelir elde edebilmenizi tavsiye ediyor, bu tavsiyelerimizin ihraç edilecek Türk fındığının kalitesi açısından da önemli olduğunu belirtiyoruz.

 • Bahçenizde bulunan ve farklı zamanlarda olgunlaşan, farklı çeşitleri olgunlaşma sırasına göre ayrı ayrı toplayınız.
 • Fındığınızı, olgunlaşıp kendiliğinden yere dökülmeye başladığında toplayınız. Aksi halde erken hasat edilen fındıklarda hem bozulma hem de randıman kaybının olacağını unutmayınız.
 • Topladığınız fındıkları mümkünse hemen, değilse jüt çuvallara koyarak,  aynı gün harmana seriniz.
 • Harmana getirilen kavsaklı fındıkları, büyük yığınlar ve kalın tabaka oluşturacak şekilde sermeyiniz.
 • Topladığınız kavsaklı fındıkları; mümkün olduğunca toprakla temas ettirmeden ve yağmurda ıslatmadan kurutunuz. Aksi halde,  yağmurda ıslanan çotanaklarda kızışma, dane kabuğu renginde kararma ve hatta küflenip çürümeler meydana gelecektir.
 • Fındığınızı yağmurdan korumak için, üzerine örttüğünüz naylonu direkt fındığın üzerine değil, çardak şeklinde örtmelisiniz. Aksi halde, fındıklarda havalanma olmadığından kızışma ve çürüme meydana gelecektir.
 • Kavsaklı fındıkları beton harmanlara, en fazla 10-15 cm kalınlığında serip güneşte 2-3 gün kuruttuktan sonra patoza vermelisiniz. Patoza verilen kavsaklı fındıkların tam olarak ayrıldığını ve zarar görmediğini takip etmelisiniz.
 • Kavsağından ayrılmış dane fındıkları çuvallamadan hafif meyilli ve temiz beton harmana jüt veya bez tenteler üzerine en fazla 5 cm kalınlığında seriniz. Serilen dane fındıkları 2-3 saat ara ile tırmıkla karıştırınız.
 • Beton harmanda jüt veya bez tente üzerine sererek kurumaya bıraktığınız fındıklarınızı;  yağmurdan korumak için üzerine örteceğiniz naylon örtüyü direkt fındığın üzerine örtmeyiniz. En az 30–40 cm yükseklikte çardak yaparak, fındığın havalanmasını sağlayınız.
 • Kurutulan kabuklu dane fındıklarınızın içindeki (patozun ve tırmığın kırdıkları)  kırık veya iç fındıklar ile diğer yabancı maddeleri seçiniz. Çünkü bu maddelerin dayanıklılık süreleri az olduğu için küflenerek fındığınızın bozulmasına sebep olacaktır.
 • Kuruyan fındıkları,  sabah veya akşam serinliğine jüt çuvallara koyarak harmanlama işini tamamlayınız. Kesinlikle naylon çuvallara fındık koymayınız. Naylon çuvallarda fındıklar nemlenmeye sebep olacağından çürüme ve küf meydana gelecektir.
 • Jüt çuvallara doldurduğunuz kabuklu fındıkları hemen pazara götürmeyecekseniz tahta ızgaralar üzerinde kuru ve havalanabilen depolarda muhafaza ediniz.
 • Şayet elinizde bir önceki yıldan kalmış fındık varsa, bu fındıkları kesinlikle yeni ürün ile karıştırmadan pazarlayınız.
  Değerli üreticimiz; büyük uğraşlarla yetiştirip pazara indireceğiniz fındığın hak ettiği değere ulaşması için yukarıda belirttiğimiz önerileri dikkate almanızı, ihtiyacınız kadar fındığı satmanızı, depolayacak yerinizin olmaması halinde Fiskobirlik depolarına emanet olarak fındığınızı teslim etmenizi hatırlatır, 2015 fındık sezonunun başta üreticilerimize ve kuruluşumuza, sanayicimize, ülkemize hayırlı olmasını ve bol kazançlar getirmesini  temenni ederiz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM