Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ünlü Esteti̇kçi̇ Uyardı: “6-7 Yaş Dönemi̇nde Kepçe Kulak Ameli̇yatı Yapılmalı”

ÜNLÜ ESTETİKÇİ PROF. DR. HAYATİ AKBAŞ, KEPÇE KULAK PROBLEMİNDE DOLAYI ÇOCUKLARIN AKRAN ZORBALIĞINA MARUZ KALDIĞINI VE ÇOCUK SOSYAL HAYATA ÇOK GİRMEDEN 6-7 YAŞ DÖNEMİNDE KEPÇE KULAK AMELİYATI YAPILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

ÜNLÜ ESTETİKÇİ PROF. DR.

Ünlü estetikçi Prof. Dr. Hayati Akbaş, kepçe kulak probleminden dolayı çocukların akran zorbalığına maruz kaldığını ve çocuk sosyal hayata çok girmeden 6-7 yaş döneminde kepçe kulak ameliyatının yapılması gerektiğini söyledi.

FBM Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hayati Akbaş kepçe kulak ameliyatları ile ilgili bilgi verdi. Kepçe kulak konusunun önemli bir konu olduğunu belirten Prof. Dr. Hayati Akbaş, “Kepçe kulak konusu önemli bir konudur. Çocukların küçük yaştan itibaren okul çağını da dikkate alırsak çocukların kulaklarının öne doğru açık olması ciddi şekilde rahatsız eder. Kız ya da erkek fark etmez onları ciddi şekilde rahatsız eder. Çocuklar saçlarını uzatarak o kepçe kulak halini kapatmaya çalışırlar. Bazı erkekler de çok uzun saç bırakarak onu kamufle etmeye çalışırlar. Akran zorbalığı denilen olayın en çok yaşandığı en sık yaşandığı konulardan bir tanesi kepçe kulak meselesidir. Çocuklarda dikkat çekici kulaklarda öne doğru bir açıklık varsa, kulak karşıdan bakıldığında ciddi şekilde gözüküyorsa bu durumda mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çocuk sosyal hayata çok girmeden 6-7 yaş döneminde kepçe kulak ameliyatı yapılmalıdır. Bazen öyle oluyor ki 70’li yaşlara kadar ihmal eden insanlar var. Bir sebepler, bir şekilde ihmal etmişler ama onun eksikliği, psikolojisini hep olumsuz yönde etkilemişler. İleriki dönemde bizlere 40 yaşında, 70 yaşında kepçe kulak ameliyatı için müracaat eden insanlar vardır. Kulakların kafa derisine olan açığının fazla olması kadın ya da erkek fark etmez herkesi psikolojik anlamda çok ciddi rahatsız edebilir. Arkadaşlar arasında, çevre arasında bir baskı unsuru olabilir. Akran zorbalığının bir nedeni olabilir. Özellikle çocukların olumsuz yönde etkilenmemesi için plastik cerrahlara başvurularak kepçe kulağın düzeltilmesi gerekir. 6-7 yaşından itibaren rahatlıkla yapılabilir. Operasyonlar zor değildir. Ortalama 30 ile 60 dakika arasında yapılır. Birkaç gün sonra normal yaşamlarına dönerler. Aileler bu konuda dikkatli olmalılar. Çocukların bundan rahatsız olduğu hissediyorsa mutlaka onu bir plastik cerrahi uzmanına götürerek bu problemi düzeltme yoluna girmeliler” dedi.