Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ordu’da tarih canlanıyor

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR. MEHMET HİLMİ GÜLER, ORDU’DA TÜRK-İSLAM ESERLERİNİ SAHİP ÇIKTI. BAŞKAN GÜLER İLE 5 YILDA TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS OLAN 5 CAMİ, 5 ÇEŞME, 5 TÜRBE VE 2 TARİHİ KONAK RESTORASYON VE ÇEVRE DÜZENLEMELERİYLE GELECEĞE TAŞINDI

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, görevde bulunduğu süre içerisinde tarihi ve kültürel miras özelliğini taşıyan Türk-İslam eserlerine sahip çıktı.

Yeni dönemde Büyük Melet Projesi alanında içinde cami ve külliyenin bir arada bulunacağı Türk-İşler Araştırmaları Merkezi kurulması için hazırlıklara başlayan Başkan Güler, görevde bulunduğu süre içerisinde tarihi geçmişi olan 5 adet cami, Osmanlı dönemine ait 5 adet çeşme, 5 adet türbe 2 tarihi konağı restore ettirerek geleceğe kazandırdı.

5 tarihi cami aslına uygun restore edildi

Başkan Güler’in döneminde İkizce ilçesinde bulunan Laleli Ahşap Camii, Gülyalı ilçesinde bulunan Kestane Camii ve Çaybaşı ilçesinde bulunan Çayır Ahşap Camii, Gürgentepe ilçesi Eskiköy Ahşap Camii ve Altınordu Eskipazar Camii restore edilerek çevre düzenlemeleri ile birlikte tarihi dokusu korunarak modern bir görünüm kazandı.

Osmanlı mirası çeşmeler akmaya devam ediyor

Geçmişi yüzyıllara dayanan birçoğu Osmanlı dönemine ait kültürel miras olan çeşmelerde de bakım ve onarım çalışması gerçekleştirildi. Ulubey ilçesinde bulunan Karakoca Çeşmesi, Uzunmahmut Çeşmesi, Kıranyağmur Çeşmesi, Güzelyurt Çeşmesi ve Gülyalı ilçesinde bulunan Kurtlu Çeşme aslına uygun bir şekilde restore edilerek geleceğe taşındı.

Şehrin manevi önderlerine sahip çıkıldı

Başkan Güler’in önderliğinde ayrıca Ordu’ya hizmet etmiş ve şehrin manevi iklimine katkıda bulunmuş kişilerin de türbe ve kabirleri restore edildi. Bu kapsamda Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesi’nde bulunan Buharalı Şeyh Şakir Efendi Türbesi ve 7 adet kabir, Ünye ilçesinde Yusuf Bahri Hz. ve talebelerinin kabirlerinin restorasyonu, Kabataş ilçesinde Şid Abdal Türbesi restorasyonu, Akkuş’ta Melik Mehemmed Gazi Türbesi çevre düzenlemesi, Fatsa ilçesinde Şeyh Tarakçı Hamid Hoca’nın kabri ile alanda bulunan 6 kabir yenilenerek çevre düzenlemeleri ile ziyarete açıldı.

Tarihi konaklar restore edildi

Altınordu ilçesinde 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen Selimiye Konak ile Ünye ilçesinde bulunan 110 yıllık Yürürler Konağı da restore edilerek hizmete sunuldu. Geçmişle bir köprü oluşturan bu çalışmalar da kentin sanat ve turizm faaliyetlere canlılık kazandırdı.