Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Öğretmenlere nöbet ücreti ödenmeli”

Bu haberin fotoğrafı yok

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Arif Çetinkaya öğretmenlere tuttukları nöbet karşılığında ücret ödenmesini istedi. Çetinkaya yaptığı yazılı açıklamada” Meslek gruplarının hemen hepsi nöbet görevinin karşılığı olarak ek ücret almaktadır. Bu durumun istisnası öğretmenlerdir. Öğretmenler tuttukları nöbet için ek ücret alamamaktadır. Bu ise vicdani olarak kabul edilemeyeceği gibi hukuken de kabul edilebilir değildir. İLO Sözleşmesine, anayasamıza göre fazla çalışma olan mesai ücrete tabidir. Bu nedenle öğretmenlerin tuttukları nöbet karşılığı ek ücret alamaması Anayasamızda yer alan angarya yasağına aykırılık arz ettiği gibi; İLO Sözleşmelerine de aykırıdır. İlgili yönetmeliklerde öğretmenlerin nöbet tutma görevi ve sorumlulukları arasında; ısıtma, elektrik ve sıhhi sistemlerin çalışıp, çalışmadığını, temizliğin yapılıp yapılmadığını, her türlü yangın tehlikesini önleyici tedbirin alınıp alınmadığını kontrol etmek, beklenmedik olaylar karşısında gerekli tedbirleri almak ve durumu ilgililere bildirmek, herhangi bir sebeple görevine gelmeyen öğretmenlerin yerine eğitim etkinliklerini yürütmek vardır.

Öğretmenler nöbet görevinde meydana gelen olaylardan sorumludur. Nöbet görevi sırasında yaşanan olaylar sonucunda inceleme ve soruşturma geçiren öğretmenler vardır. Bu soruşturmalar sonucunda bazı öğretmenlerimiz ceza almışlardır. Görüldüğü gibi nöbet görevi emek gerektiren sorumluluğu bir hayli fazla olan bir görevdir. Sorumluluğun artmasına karşılık, özlük haklarında bir artış olmaması ise bu emeği hiçe saymak, hakka aykırı davranmaktır.  Türk Eğitim Sen olarak, hakka ve hakkaniyete aykırı olan söz konusu problemin çözümü için konuyu her türlü platforma taşıdık ve ülke genelinde nöbet görevinin ücretli hale gelerek angaryanın önlenmesi hususunda dilekçe kampanyası yaptık. Toplanan dilekçeleri Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdik. Söz konusu talebi en son yapılan 19.Milli Eğitim Şurası’na taşıyarak; şurada nöbet görevinin ücretlendirilmesinin kabul edilmesine katkı sağladık.

Ancak bugüne kadar konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığınca bir çalışma başlatılmamıştır. Bu nedenle Türk Eğitim Sen Genel Merkez Yönetim Kurulunca sorunun daha hızlı çözüme kavuşabilmesi adına 2014-2015 öğretim yılı II. Döneminden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okul ve kurumlarda her ayın ilk haftasında (9-10-11-12-13 Şubat, 2-3-4-5-6 Mart, 6-7-8-9-10 Nisan, 4-5-6-7-8 Mayıs, 1-2-3-4-5 Haziran) “Nöbet Tutmama” eylemi yapılmasına karar verilmiştir. Bu eylem sırasında ortaya çıkabilecek olumsuzlukların sorumluluğu bizleri bu eyleme mecbur eden Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olacaktır.”  Nöbet eylemine katılacak üyelerimizin eylem öncesi okul müdürlüklerine nöbet tutmayacakları hususunda dilekçe vermesi de önem arz etmektedir. Söz konusu dilekçe örneği tarafımızca hazırlanarak; http://www.giresun.tesweb.org.tr adresinde yayımlanmıştır.  Mücadelemiz nöbet ücretimizi alana kadar devam edecektir” dedi.