Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Manda ıslah projesi yürütme kurulu toplantısı yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) koordinatörlüğünde “Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında; Giresun’da yürütülmekte olan “Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Alt Projesi”ne ait 2023 yılı Proje Yürütme Kurulu Toplantısı; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Proje, İl Müdürlüğümüz ile Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği arasında 2012 yılında imzalanan protokolle uygulanmaya başlanmış ve halen devam etmektedir. Projede manda yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, mevcut mandaların et ve süt üretimlerinin artırılması amaçlanmaktadır.

Projenin Yürütme Kurulu Toplantısına; Bakanlık TAGEM yetkilisi, İl Tarım ve Orman Müdürü, İl Müdür Yardımcısı, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü, Proje Lideri, Giresun İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı ve proje teknik elemanları katılım sağlamıştır.

TAGEM yetkilisi tarafından toplantı öncesinde projeye dahil olan manda yetiştiricilerinin örnekleme yöntemiyle saha denetimleri gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, proje teknik elemanları tarafından saha çalışmalarıyla ilgili sunumlar yapılmış ve yapılan çalışmalar yürütme kurulu tarafından değerlendirilerek karara bağlanmıştır. Giresun ilinde projeye kayıtlı manda yetiştiricilerine; 2022 yılında 2 milyon 607 bin 100 lira olmak üzere, 2012 yılından bu yana toplam 14 milyon 628 bin 395 lira destekleme ödemesi yapılmıştır.

İlimizde son 10 yılda manda yetiştiricilerine; anaç manda, malak ve ıslah projesi destekleri kapsamında, toplam 21 milyon lira nakdi destek sağlanmıştır. Destekler, sayesinde ilimizde bırakılmaya yüz tutmuş manda yetiştiriciliği yeniden rağbet görmeye başlamıştır” ifadelerine yer verildi.