Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kar üreticiyi korkuttu

Bu haberin fotoğrafı yok

Giresun İlinde son birkaç gündür devam eden soğuk hava dalgası ve özellikle yüksek kesimlere yağan kar yağışı üreticileri endişelendirdi.
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan,  yağan karın şu anda üreticiyi endişelendirecek boyutta olmadığını söyledi. Karan, “Ocak ve şubat aylarında Giresun ve yöresinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bu durum da fındık bahçelerinin, normalinden önce uyanmasına yol açtı. Mart ayının başlarında, hatta Şubat ayı ortaların da bazı bölgelerdeki bahçelerde yaprakların açtığı gözlemlendi. Erken uyanan bahçeler, kar yağışı nedeni ile don tehdidi altında kalmıştır.

Yüksek kol olarak nitelendirdiğimiz bölgelerde kar yağışı etkili olmuş, kar yağışına bağlı olarak aşırı soğuklar devam etmektedir. Fakat Odamız tarafından bahçelerde yapılan gözlemlerde ve TARSİM’le yapılan istişare sonucu şu an itibariyle fındık ürünü Fenolijik evre olarak -5’e kadar 5-6 saat boyunca don afetine dayanmaktadır. İlimizde hava sıcaklığı +2 derecenin altına düşmemiştir. Üreticilerimizin tek geçim kaynağı olan fındık mahsulünün bu kar yağışından dolayı bir zarar görmediği ve Üreticimizi endişelendirecek bir durumun söz konusu olmadığı gözlemlenmiştir” dedi.