Isırgan otu ekonomiye kazandırılıyor

Isırgan otu ekonomiye kazandırılıyor

Giresun’un Espiye ilçesi Akkaya köyünde üretilen ısırgan otu ekonomiye kazandırılıyor. Espiyeli kadınlar tarafından üretilen ısırgan otu çeşitli ürünlerle değerlendirilmeye başlandı.

Akkaya köyü Muhtarı Fahrettin Kılıç, “Isırgan otu, artık ekonomiye kazandırılıyor. İnsan sağlığına olan bin bir çeşit faydasıyla bilinen ısırgan otu, artık Türk ekonomisine de katkı sağlıyor. Sekiz kişi ısırgan üretiminde çalışıyor, hediyelik ısırgan otundan üretime başladık. Ürünlerimizin fiyatları 20 TL ile 250 TL arasındadır. Isırgan otundan kazak, çorap, bere, şal, dizlik, bileklik her türlü siparişe göre üretim yapıyoruz” dedi.

Isırgan oto üreticilerinden Elmas Kılıç ise, ısırganın sadece yemeğini yapmasını bildiklerini dile getirerek, “Sonra bir duyum aldık ki ısırgan ipliğinden yapılan ürünler çok para ediyormuş. Bunun üzerine bizim arazilerde de çok ısırgan olduğu için mahalleden sekiz arkadaşla bu işe başladık. Topladığımız ısırganları birçok defa deneme yanılma yöntemiyle liflerini ayırıp iplik yapmayı başardık. İlk denememizde de çorap bileklik, atkı gibi birçok ürün elde etmeyi başardık. Şimdi destek bekleyerek bunu ekonomiye dönüştürmek istiyoruz. Yetkililerden bir proje yaparak destek vermelerini bekliyoruz” diye konuştu.

FİKRET BIYIK

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM