• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
    460,70
    %0,10
  • BIST

Gübre fiyatlarına tepki!

Gübre fiyatlarına tepki!

GZO Başkanı Karan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla gübre destekleme ödemelerinin yüzde yüz artırıldığı bir noktada gübre fiyatlarına yapılan zamma bir anlam ve mana veremediklerini ifade ederek, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ni fındık üreticilerini korumaya davet etti

FİYAT ARTIŞINA FIRSATÇILIK TEPKİSİ!

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bir çuval 50 kg azotlu gübre fiyatının 95 liradan 115 liraya çıkartılmasına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yüzde yüz artırılan gübre desteğinin üretici firmalar tarafından fırsata çevrilmeye çalışıldığını savunan Karan, bir üretici kooperatifi olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ni, artan gübre fiyatları karşısında çiftçileri ezdirmemeye davet etti. Karan, çiftçilerin bağına, bahçesine ve tarlasına gübreleme için girmeye başladığı bir dönemde gübre fiyatlarındaki artışın fırsatçılıktan öte bir şey olmadığını ifade etti.

ÜRETİCİ KORUNMALI VE EZDİRİLMEMELİDİR

Karan, yaptığı yazılı açıklamada; “Bölgemiz ve Giresun ölçeğinde önümüzdeki günlerde üreticilerimiz daha verimli ve kaliteli bir fındık ürününü için bahçelerine azotlu gübre atmaya başlayacak. Ancak bir çuval azotlu gübre fiyatının 95 liradan 115 liraya kadar çıkması üreticinin belini bükmektedir. Devletimiz gübre fiyatlarındaki bu fahiş artışı araştırarak, önüne geçmelidir. Tarımsal üretimde gübre üretici için olmazsa olmaz bir girdi unsurudur. Üretici girdi maliyetleri karşısında korunmalı ve ezdirilmemelidir. Koronavirüs salgını ile tarımsal üretiminin önemi bir kez daha ortaya çıkarken, üretici bağından, bahçesinde ve tarlasından soğutulmamalıdır. Ayrıca Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri müflis tüccar gibi değil, üreticinin ve çiftçinin yanında yer alarak ona göre davranmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM