Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Giresun’da Maden Ocağı Kapasite Artışı Tartışmaları Gündemde

Giresun’un Doğankent, Görele ve Tirebolu ilçelerini kapsayan geniş bir alanda faaliyet gösteren Alagöz Maden isimli şirket tarafından işletilen maden ocağının kapasite artışı ve maden atık depo tesisi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreciyle ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya bölgedeki vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Giresun'un Doğankent, Görele ve

Toplantıda konuşan Harşıt Federasyonu Başkanı Temel Bilecen, ÇED raporunda küresel ısınmaya bağlı sel risklerinin olmadığının belirtildiğini ancak bölgede 1990 yılında büyük bir sel ve heyelan felaketi yaşandığını hatırlatarak, şirketin bu gerçeği görmezden gelmesini sorumsuzluk olarak değerlendirdi. Bilecen, maden sahasında yapılacak patlamaların bölgedeki köyleri deprem kadar tehlikeli sarsıntılara maruz bırakacağını ve su kaynaklarının yok olacağını dile getirdi.

Söz alan diğer katılımcılar ise madende sızıntı iddialarını dile getirerek, bakanlık ve şirket yetkililerinden bu konuda yapılan incelemelere dair bilgi alamadıklarını belirtti. Ayrıca, madenin çevreye vereceği zararlar, köy yollarına ve derelere olan etkileri üzerinde duruldu.

Çatalağaç Köyü Muhtarı Mehmet Güvendi, madenin köy yollarına ve derelere verdiği zararlara dikkat çekerken, diğer katılımcılar da madenin olası zararları konusunda daha fazla bilgi talep etti. Toplantıya katılanlar, imza toplama sürecinin başlatıldığını ve halkın daha fazla bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Toplantıya, bölgedeki köy muhtarları, ilçe başkanları, İl Genel Meclisi üyeleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.