Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Giresun TSO’da sektörün sorunları ele alındı

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Haziran ayı meclis toplantısı, 31 üyenin katılımıyla gerçekleştirildi.

Giresun Ticaret ve Sanayi

Meclis Başkanı Şükrü Ataün başkanlığında yapılan toplantıda, gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

SEKTÖR SORUNLARI VE TALEPLER GÜNDEMDE

Toplantının ardından, sektör sorunları ve talepleri dile getirildi. Bu süreçte, yeni vergi paketi ana gündem maddesi oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak süreci yakından takip ettiklerini belirtti ve kamuoyuna yansıyan yeni vergi uygulama taslağının kabul edilebilir düzeyde olmadığını vurguladı.

YENİ VERGİ PAKETİ ELEŞTİRİLERİ

Başkan Çakırmelikoğlu, yeni vergi paketine ilişkin eleştirilerini şu sözlerle dile getirdi: “Asgari kurumlar vergisi, işletmenin kazanç ve istisnalar indirilmeden önceki kazancının %10’undan veya beyan edilen hasılatın %2’si üzerinden %10’undan hangisi yüksekse, en az o miktarda istenmesi. Asgari gelir vergisi, ticari ve serbest meslek faaliyetinde bulunan gelir vergisi mükelleflerinin net satış tutarlarının %10’u üzerinden ödenmesi istenmesi. Özel gider bildirimi, beyana tabi gelirleri ile yaptıkları harcamalar arasında %20’nin üzerinde fark olanlardan istenmesi. Vergi paketinde olduğu kamuoyuna yansıyan bu ve bunun gibi yeni başlıkların verginin mali güçle orantılı olması ilkesini gündeme getirmektedir.”

İŞ DÜNYASININ TALEPLERİ

Çakırmelikoğlu, bu yeni vergi düzenlemelerinin ticari ve istihdam yapısını zorlayacağını belirterek, iş dünyası temsilcileri olarak bu tür uygulamaların getirilmemesini talep ettiklerini ifade etti. “Kritik bir süreçten geçerken bu ve bunun gibi uygulamaların ticari ve istihdam yapısını zorlayacak şartlara getirilmemesini iş dünyası temsilcileri olarak talep etmekteyiz,” dedi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, iş dünyasının taleplerini ve endişelerini dile getirmeye devam edeceklerini belirterek, ekonomik istikrar ve adil vergi uygulamaları için çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.