Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gezmiş, “Tarım alanları ve su kaynakları zarar görmesin”

CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş “Şebinkarahisar’ın tarım alanlarının ve su kaynaklarının zarar görmesine izin verilmemeli” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Elvan

Meclis’te her fırsatta temsil ettiği Giresun’un sorunlarını dile getiren Gezmiş bu defa da; Şebinkarahisar ilçesinde faaliyet gösteren bir maden şirketinin doğaya verdiği zarara dikkat çekti. İlgili Bakan’a seslenen CHP Milletvekili Elvan Işık Gezmiş konuşmasında, “18 Kasım 2021’de siyanür ve zehirli atıklarının depolandığı flotasyon tesislerinde havuzların patlaması sonucu baraj seti yıkılmış, tesisin altındaki dereye, Kılıçkaya Barajı’na, ardından Kelkit Irmağı vadisi boyunca yer alan tarım alanlarına atıklar yayılmıştı.
Maden şirketine 12 milyon 71 bin para cezası uygulandı. Maden şirketinin faaliyetine son verildiği açıklanmış fakat faaliyetine devam etmektedir.
Atık deposu patlayan şirketin bölgede kuracağı yeni atık depolama tesisi için yaptığı ÇED başvurusu bakanlıkça kabul edilmiştir. 11 Kasım’da yapılacak halkı bilgilendirme toplantısı da 21 Kasım’a ertelendi. Yetkilileri konu hakkında tekrar inceleme yapmaya ve kararlarını gözden geçirmeye davet ediyorum” dedi.
Milletvekili Gezmiş yetkilileri kararı gözden geçirmeye çağırarak, “Daha iki yıl önce atık havuzu patlayıp rekor para cezası ile faaliyeti durdurulan şirkete, Kelkit Vadisinden Karadeniz’e kadar verdiği zarar daha kamuoyu ile paylaşılmadan yeni bir atık havuzu izni vermek büyük bir çelişki değil mi, şirkete verilen cezayı telafi etmek için bir ödül mü anlamak zor. Yetkilileri konu hakkında tekrar inceleme yapmaya ve kararlarını gözden geçirmeye davet ediyorum.
Şebinkarahisar’ın, tarım alanlarının ve su kaynaklarının zarar görmesine izin verilmemelidir” dedi.