Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fındık üreticilerine tarım sigortası uyarısı

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Giresun’daki fındık üreticileri uyarılarak; “Fındıkta Devlet Destekli Tarım Sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin” denildi.

Giresun İl Tarım ve

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından fındık üreticilerine yapılan uyarıda, “2090 Sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanun yerini, 14/06/2005 tarihinde TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) Türkiye’de devlet destekli tarım sigortası poliçelerinin üretim ve hasar işlemlerinin yapılması, riskin paylaştırılması ve reasürans koruması için kurulan havuz olan 5363 Sayılı Tarım Sigortaları Kanununa bırakmıştır.

Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde küresel ısınma ile birlikte iklim ve ani sıcaklık değişimlerinin fındık üzerinde olumsuz etkileri olmaktadır ki, fındıkta don riskinin en fazla görüldüğü aylar Ocak, Şubat ve Mart aylarıdır. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederse, bu durum bazı bölgelerde fındıkta erken uyanmayı tetikleyebilir. Ani sıcaklık düşüşleri ile de kış aylarında çiçeklenen fındık bitkisinde ortalama -2 ile -8 derecelerde hasar tehdidi ile karşı karşıya kalmaktadır. Hasarın etkisi, yaşanan sıcaklığın düşüşü ve sıcaklık düşüşünün süresine bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle yağan kar esasında fındık için faydalı olarak görülse de sonrasında yaşanabilecek olası don olayları rekolte üzerinde önemli bir tehdide neden olduğu unutulmamalıdır.

Fındık üreticilerinin don riskine karşı alabileceği önlemlerin başında tarım sigortası yaptırmaları gelmektedir. Sigorta işlemleri yapıldığı günden 7 gün sonra devreye girmekte olup geç kalınmadan 3 Mart 2024 tarihinden önce sigortanın yapılması gerekmektedir.

Bitkisel Ürün Sigortalarında, poliçede belirtilen primin %50’si devlet tarafından karşılanmaktadır. Bitkisel Ürünlerin Sigorta yaptırılması konusunda çok fazla değişkenin olduğundan, bitkisel ürün sigortası yaptırılırken; ürünün yetiştirildiği bahçenin konumu, yükselti, ürünün çeşidi, ürünün verimi önem arz etmektedir. Don olayı teminatında ise primin 2/3’ü devlet tarafından yatırılmaktadır. Üreticilerimize önemle duyurulur” ifadelerine yer verildi.