Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

10 ilden turizmde stratejik işbirliği kararı!

Bu haberin fotoğrafı yok

Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Çorum, Amasya, Tokat ve Sivas illerinin İl Kültür ve Turizm Müdürleri turizmin gelişmesi için beraber hareket etme kararı aldı.

22-25 Ocak 2015 tarihlerinde İstanbul TÜYAP’ta düzenlenen EMITT Turizm Fuarı’nda bir araya gelen 10 ilin Kültür ve Turizm Müdürleri, Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ev sahipliğinde ilk istişare toplantılarını gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda söz konusu illerde turizmin uluslararası boyutta duyurulması için beraber hareket etme kararı alındı.

Karadeniz ve Orta Anadolu’nun bir kısmını kapsayan illerin turizmdeki stratejik işbirliği kararı, iller arasındaki iç turizm hareketliliğinin yanı sıra ortak markalaşma, ortak destinasyon ve ortak tanıtım stratejileri oluşturmayı hedefliyor. İstişare niteliğindeki ilk toplantıya ev sahipliği yapan Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, “Turizmde beraber ve ortak hareket etme kararı aldığımız iller çok sayıda turizm çeşitliliğine ev sahipliği yapabilecek niteliktedir. Bu illerimizde okuyan 300 binden fazla öğrenci söz konusu. Bizim bu işbirliği kararımız üniversite öğrencilerine hem bölgeyi tanıtmak, hem de turizmde hareketliliği hedefliyor. Yapacağımız çalışmalara dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarını da dahil etmek istiyoruz. Tek tek hareket etmek yerine güç birliği yaparak turizmden pay almak istiyoruz. Bu şekilde bir yaklaşımla bölgenin çok daha iyi tanıtılabileceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

10 ilin Kültür ve Turizm Müdürlerinin bir araya gelerek aldığı turizmde stratejik işbirliği kararının ardından gerçekleştirilen ilk toplantıda, proje koordinatörlüğüne Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik getirildi. Bölge İllerinin dünya turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesi için birlikte hareket edilmesi gerektiğini belirten Çelik, “Söz konusu illerimizde farklı turizm çeşitleri bulunuyor. Bu turizm çeşitlerini yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren seyahat acentelerine ulaştırmak gerekiyor. Bu birliktelik ortak pazarlama noktasında da kolaylık sağlayacaktır.” dedi.

İkinci toplantı 6 Şubat’ta

Beraber hareket etme kararı alan 10 ilin Kültür ve Turizm Müdürleri 6 Şubat Cuma saat 14:00’te  ikinci toplantılarını Ordu’da yapacak. Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak’ın ev sahipliği yapacağı toplantıda bundan sonraki süreçlerde yapılması gereken çalışmalar ele alınacak ve ortak bir stratejik yol haritası belirlenecek. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Toparlak, “Bir iş birliği, güç birliği projesi oluşturmaya çalışıyoruz. Bu projenin turizmi hareketlendireceğine inanıyoruz. Ordu’da ikincisini yapacağımız ve bir çalıştay niteliğinde gerçekleşecek olan toplantıda, sonraki süreçlerde neler yapacağımızı konuşacağız, bir sekretarya oluşturacağız, bütün illerin Kültür ve Turizm Müdürleri görüşlerini dile getirecekler. Yani bu bir yol haritası olacak” şeklinde konuştu.