Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yalancı bahar fındık üreticilerini endişelendiriyor

Bu haberin fotoğrafı yok

Giresun’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi fındık üreticilerini endişelendiriyor.
Kış mevsimi ortasında bahar havası yaşanmasıyla fındık bahçeleri çiçek açarken, Ziraat Odaları ise üreticileri sigorta yaptırmaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Baharın müjdecisi menekşe, sümbül ve kır papatyaları yalancı bahara aldanıp açarken fındığında strese girdiğini belirten üreticiler bir an önce kar yağmamasını umut ediyor.

Hava şartlarının böyle devam etmesi halinde fındığın bir iki hafta içerisinde yaprak dahi açmasından korktuklarını belirten üreticilerden Mustafa Hıdımoğlu “Kış ortasında yaşadığımız bahar havası geçen yıl olduğu gibi bizi endişelendirmektedir. Fındık sıcak havayı görünce karanfil açmaya başladı. Daha kışın ortasındayız. Haliyle yağacak kar yağışıyla hava sıcaklıklarında düşüş yaşanınca fındık geçen yıl olduğu gibi yanacaktır” dedi.

Köylerindeki fındık üreticilerini sigorta olmaları konusunda uyaran Kayadibi Muhtarı Zafer Işık ise “Görüldüğü gibi fındık bahçeleri rengarenk çiçek açtı. Fındıkta bu sıcak havaya aldanarak uyanmaya başladı. Haliyle önümüzdeki günlerde hava sıcaklıkları düşecek, kar da yağacaktır. Ancak zamanında yağmayan bu kar fındık ürününü olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle yapılacak olan en iyi şey üreticilerin sigorta yaptırmalarıdır. Bu konuda köyümüzdeki bütün üreticileri bilgilendiriyoruz. Ziraat Odalarının yaptığı çalışmaları köylülerimizle paylaşıyoruz” diye konuştu.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Kesin ise mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıklarının fındığı strese soktuğunu ve kar yağışının ardından olası bir donda ürünün geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yanacağını söyledi. Keskin “Fındık hasat yapılıncaya kadar risk altında bir üründür. Önce zirai don, sonra fırtına ve hasattan önce hava sıcaklıklarının yüksek olması hepsi fındık için bir risktir. Fakat bu yıl risk beklediğimizden erken başladı. Üreticilerimizi her zaman olduğu gibi yine sigorta konusunda uyarmak istiyoruz. Doğal hava şartlarına karşı yapacağımız tek önlem sigortadır” diye konuştu.