Karan’dan, Rekabet Kurulu’na veryansın

Karan’dan, Rekabet Kurulu’na veryansın

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Rekabet Kurulu tarafından bugüne kadar fındıkta tekel haline gelen firmaya ceza kesip kesilmediğini ve kesildiyse bu miktarın ne kadar olduğunu sordu. Karan yaptığı açıklamada, Rekabet Kurulu’nun kamuoyu nezdinde güvenirliğini ve itibarını kaybetmemek adına bu soruya cevap vermesini istedi.

Fındık sektöründe tekelci firma gerçeğinin siyasi iktidar ve muhalefet tarafından da kabul gördüğünü hatırlatan Karan, uygarlığını her geçen yıl daha da fazla hissettirmeye başlayan bu firmaya karşı, hangi yaptırım ve cezai işlemin yapıldığının kamuoyuna açıklanmasını beklediklerini kaydetti.

Karan, fındık sektöründe tekelci firmanın dikey bütünleşme (Birbiriyle ilgili, çeşitli üretim kademelerinde çalışan firmaların girdi sağlamak ve çıktılarına pazar bulmak için tek bir yönetim altında toplanmasıdır) sağladığına dikkat çekerek, “buna karşı ne hikmetse Rekabet Kurulu başka dünyada yaşıyor olması lazım ki, sektördeki sıkıntıları görmüyor. Acaba Rekabet Kurulu tekelci firmaya bugüne kadar ne kadar ceza kesti? Hangi incelemeleri yaptı? Kamuoyu ile paylaşırsa üreticide bu kuruma karşı güvenini kaybetmemiş olur” dedi.

Karan, tekelci firmanın fındık sektöründe ne üretici, ne tüccar nede sanayici bırakmayacağını yineleyerek, etkili ve yetkililerin bu konuya bir an önce dur demesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM