İlköğretimde yeni dönem!

İlköğretimde yeni dönem!

MEB, ilkokullarda uygulanacak yeni programın ilkelerini belirledi. 3’üncü ve 4’üncü sınıfta okuyan öğrenciler için ‘İlkokullarda Yetiştirme Programı’ başlatılacak. Haftada toplam 10 ders saatini geçmeyecek ve velilerden hiçbir şekilde ücret talep edilmeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokulların  3’üncü ve 4’üncü sınıflarına devam eden ve önceki yıllarda Türkçe ve matematik  derslerinden kazanımları yeterli düzeyde edinemeyen öğrencilere yönelik  hazırladığı İlkokullarda Yetiştirme Programı’nı (İYEP) kasım ayında başlatacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi  Gazete’de yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve  Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”ın yürürlüğe  girmesiyle İYEP kapsamındaki öğretmenlerin ek ders sorunu çözülmüştü.

Bakanlık tarafından İYEP’in kapsam ve amaçlarının yer aldığı yönerge  de hazırlandı. Buna göre, ilkokullarda yetiştirme programına alınacak  öğrencilerin belirlenmesi amacıyla öğrenci belirleme araçları, yetiştirme  programındaki öğrencilerin kazanımlara erişme düzeyini belirlemek amacıyla ise  öğrenci değerlendirme araçları kullanılacak.

İYEP’e dahil olan öğrenciler, belirlenen eksiklikleri doğrultusunda  bulundukları okullarda yetiştirme programına alınacak.

Öğrencilerin velilerinden hiçbir ad altında ücret alınmayacak.

HANGİ ÖĞRENCİLERİN DAHİL EDİLECEĞİ BELİRLENECEK

İYEP için ilkokullarda okul komisyonu kurulacak. Komisyon, ekim ayının  3’üncü haftasında sınıf öğretmenleri tarafından uygulanacak araçlar ile tespit  edilen öğrencilerin programa katılım durumunu karara bağlayacak.

Sınıf öğretmenleri, öğrencilere belirleme aracını uygulayacak ve  cevaplar e-Okul Yönetim Bilgi Sistemindeki İYEP Modülü’ne işlenecek. Böylece  hangi öğrencinin İYEP’e dahil edileceği belirlenmiş olacak.

ÖĞRETMENLER MODÜLLERE GÖRE PLAN YAPACAKLAR

İYEP’te görev alan öğretmenler, okutacağı modül ve öğrenci  seviyelerine göre plan hazırlayacak, öğrencilerin programa devam durumunu takip  edecek. Öğretmenlerin yaptığı değerlendirme sonucunda belirlenen kazanımlara  ulaştığı tespit edilen öğrenciler, bir üst modüle geçecek.

MEB tarafından Türkiye genelinde ilkokullarda kasım ayının ilk  haftasında İYEP başlatılacak. Program, hafta sonlarında, hafta içi ders saatleri  dışında, bunların uygun olmaması durumunda okulun şartları ve personel durumu da  dikkate alınarak okul yönetimince planlanacak zamanlarda uygulanacak.

Program süresi, hafta içi günde 2 ders saatini, hafta sonu günde 6  ders saatini ve haftada toplam 10 ders saatini geçmeyecek.

İYEP’in uygulanmasında; öğrencinin kendi sınıf öğretmeni, okulun diğer  sınıf öğretmenleri, ilçe norm fazlası sınıf öğretmenleri, ilçede programda görev  almak isteyen sınıf öğretmenleri, bunların olmaması durumunda ders ücreti  karşılığında görevlendirilen sınıf öğretmenleri de görev alabilecek.

İYEP, okulda bir öğrenci bile olsa uygulanacak. Gruplar, 1-6  öğrenciden oluşturulacak ve bu sayı en fazla 10 öğrenciye kadar çıkarılabilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM