Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fındıktaki Büyük Tehdide Kalıcı Çözüm Üretiliyor

AK Parti Giresun Milletvekili Ali Temür, Türkiye’nin en önemli tarım ürünü fındıkta yaşanan sorunlara çözüm üretebilmek için seferberlik başlattıklarını kaydetti.

AK Parti Giresun Milletvekili

Milletvekili Temür, yaptığı açıklamada, “İlimizin, bölgemizin ve ülkemizin en önemli tarım ürünü olan fındığımızı tehdit eden kahverengi kokarca konusunu Tarım ve Orman Bakanlığımıza taşıdık. Bakanlık harekete geçti ve Tarım İl Müdürlüklerine talimat vererek gerekli çalışmalar başlatıldı. Zirai ilaçlama ve samuray arısı yöntemleriyle bu tehditlerin ortadan kaldırılması için gerekli çalışmalar başlatıldı. Sorunun kökten çözümü için gerekli teknik araştırmalar yapıldı. Bir kahverengi kokarca yaklaşık 250 larva bırakıyor. Samuray arılar ise bu larvalara enjekte ettiği salgılarla larvaların çoğalmasını engelliyor. Giresun’da üretilen 5000 samuray arısı haziran ayında doğaya salınmış olacak. Yine Samsun’da üretilen 30-40 bin samuray arısı da bu mücadeleye katkı sağlayacak” dedi.

Milletvekili Temür, “Yine zararlıyla mücadelede yardım ve destek isteyen bütün üreticilerimize gerekli kolaylıklar sağlanacak. Fındık Çalışma Gurubu olarak konuyu gündemimize aldık. Tehdidin görüldüğü bölgelerde 300 rakıma kadar bütün bahçelerin ilaçlanması için gerekli çalışmaları yapıyoruz.

Üreticilerimizde bu tehditlerin farkındalar ve onlarında bahçelerini ilaçlamaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekiyor. Üreticilerimizin ilaçlama yapacak güçleri yoksa Tarım İl Müdürlüklerine gelecekler ve müracaatta bulunarak destek isteyecekler. Tarım İl Müdürlükleri üreticilerimize gerekli destekleri sağlayacak. Fındık Çalışma Gurubu olarak bu konudaki bütün çalışmaları yakından takip ediyoruz. Geçen hafta içerisinde Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerimiz ilimizde ve bölgemizde gerçekleştirilen çalışmaları yerinde incelediler ve gerekli raporları hazırladılar. Diğer illerimize oranla Giresun ilimizi kahverengi kokarca şu anda çok fazla tehdit etmiyor ancak ilerleyen zamanlarda bizde çok büyük sıkıntılar yaşamamak adına şimdiden erken önlem alarak bu tehdidi bitirmek için gerekli tüm adımları atıyoruz ve bütün çalışmaları yakından takip ediyoruz” diye konuştu.