Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fındıkta tekelcilere TMO eliyle tedarik garantisi verilmeye çalışılıyor

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz; “Ekonomide durgunluk, kapanan işyerleri, geçim sıkıntısı, katlanarak artan işsizlik ve en önemli geçim kaynağı olan fındığın, rekolte düşük olmasına rağmen fiyatının da düşüyor olması Giresun halkının da daha fazla yoksullaşmasına neden oluyor” dedi.

İl Genel Meclisi CHP

Yılmaz İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantısında yaptığı konuşmada; “Aslında bu iktidar, elinde bir avuç fındığı olan başta Giresun köylüsü olmak üzere tüm fındık üreticisinin iktidarı değil, fındık piyasasını TMO’nun yardımıyla parmağının ucunda oynatan monopol alıcıların yani fındık tekelinden yana bir iktidar olduğunun en büyük ispatı olan iki noktaya dikkat çekmek isterim.

Birincisi sezon başında Cumhurbaşkanının açıkladığı TMO fındık alım taban fiyatlarının yani Giresun kalite (84 TL/ Kg) fiyatının hala revize edilmemesi.

İkincisi tam da serbest piyasada fındığın 4 dolar seviyesine dayandığı dönemde, TMO Genel Müdürünün Aralık ayından sonra fındık satabileceklerini ifade etmesiyle çakılan fiyatlar.

Yani TMO’nun elindeki 80-90 bin ton olduğu söylenen stoklar, yükselen serbest piyasa için şantaj aracı olarak kullanılmaktadır. Tüm bu gelişmeler, CHP Grubu olarak iki kez dile getirdiğimiz, AKP iktidarı ile fındık tekeli arasında ZIMMİ bir anlaşma olduğunu doğrular niteliktedir. Yani bu iktidarın biz fındık emekçilerine rağmen, İtalyan sevgisinin sırrı çok net ortadadır.

3 dolar ekseninde üreticinin zararına ve dolayısıyla ülkenin hayrına olmayan bir fındık fiyatı ile İtalyan tekele tedarik garantisi verilmeye çalışılıyor TMO eliyle.

Bu durum da, yine bizim iddiamız olan iktidarın açıkladığı fiyatın taban değil, tavan fiyat olduğu tezimizi doğrulamaktadır.

Kısacası eskiden yurtdışı alıcılar, yerli firmalarla alivre sözleşmesi yaparak sabit fiyatla fındık alımını garanti ederlerdi. Şimdi bu fiyat garantörlüğünü TMO, yani iktidar yapmaktadır” dedi.