Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fındık İşçisi Yevmiyeleri Temmuz’da Açıklanacak

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 2024 yılı fındık hasat sezonu için açıklanan rekoltelerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği

Soydan, “Temmuz ayı girdikten sonra yapılacak çalışmalar gerçek rekolteyi yansıtacaktır” dedi.

REKOLTE TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK

Perşembe ilçesinde, ilçe ziraat odası başkanlarının da katılımıyla düzenlenen Ziraat Odaları Birliği Ordu İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda konuşan Arslan Soydan, fındık hasat zamanına yaklaşık 35 gün kaldığını belirterek, yeni sezonun rekoltesine yönelik farklı açıklamaların olduğunu, gerçek rekoltenin gelecek hafta başlayacak sayım sonrası ortaya çıkacağını aktardı.

Rekolte tespit komisyonunun ortaya koyacağı çalışmaya itibar edilmesi gerektiğini vurgulayan Soydan, “Fındıkta sahil, orta ve yüksek kesimlerde rekolte tespiti yapılacak. Temmuz ayı girdikten sonra yapılacak çalışmalar gerçek rekolteyi yansıtacaktır. Fındık rekolte tespit komisyonunda ziraat odaları temsilcilerimiz de bulunacak. Bu sürecin şeffaf yürütülmesi noktasında hepimiz elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

İŞÇİ YEVMİYELERİ BELİRLENECEK

Soydan, piyasada işçi yevmiyelerine yönelik söylentilerin olduğunu ancak ortaya atılan bu rakamların üreticileri tedirgin ettiğini belirtti. “Bu konuda da çok afaki rakamlar konuşuluyor. Ortaya atılan bu rakamlar ilk başta üreticilerimizi tedirgin ediyor. Bu konuda da gelecek ay yapılacak bir toplantıda işçi yevmiyeleri belirlenmiş olacak. Bu toplantıda hem işçilerin hem de üreticilerin haklarını koruma anlamında kararlar alınacak” ifadelerine yer verdi.

ZARARLILARLA MÜCADELE SÜRÜYOR

Kahverengi kokarca zararlısı ile mücadelelerin sürdüğünü belirten Soydan, üreticilerin bu konuda büyük bir çaba sarf ettiğini kaydetti. “Ancak henüz bu zararlıdan tam anlamıyla kurtulduk diyemeyiz. Uzun süreli bir mücadele sonrası inşallah bu zararlıdan ürünümüzü kurtarmış olacağız” dedi.

FINDIK FİYATLARI İÇİN MALİYET ANALİZİ

Soydan ayrıca, fındık fiyatlarına ilişkin ortaya koyacakları maliyet analizi sonrası ziraat odaları olarak bir fiyat talebinde bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

Fındık üreticileri ve işçileri için önemli kararların alınacağı bu süreçte, ziraat odalarının şeffaf ve adil bir şekilde çalışmalara devam edeceği vurgulandı.