Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

EMEP, “Vergileri değil maaşları artırın!”

Emek Partisi Giresun İl Temsilcisi Halit Keskin,” İşçiler, emekliler, kamu emekçileri Temmuz zammı beklerken iktidarın yeni vergi hazırlığı kabul edilemez.” diyerek tepki gösterdi.

Emek Partisi Giresun İl

EMEP Giresun İl Temsilcisi Halit Keskin, yaşanan açlık ve yoksulluk, iktidarın kimden yana olduğu gösteren önemli veri olduğunu belirterek, “Enflasyon almış başını gidiyor. Yoksulluk ve açlık yaygınlaşıyor. Ancak gelir-gider paylaşımında sermaye kazandıkça kazanıyor. İktidar; işçi ve emekçilerin yoksullaşması, sermayenin daha da zenginleşmesi için yeni vergi yasa hazırlığı içinde. Kabul edilemez bir durum” dedi.

YENİ VERGİ İSTEMİYORUZ, VERGİ BORÇLARINI AL

Keskin, açıklamasında, “Hazine ve Maliye Bakanlığı halkı soyup soğana çevirecek yeni bir vergi paketi hazırlığında. 2023’ün Temmuz ayında, birçok üründe KDV oranını %8’den 10’a ve %18’den 20’ye çıkaran paketin üzerinden daha bir yıl bile geçmemişti, yeni bir paket gündeme getirdi. Pakette bazı ürünlerdeki KDV istisna ve indirimlerin kaldırılması, engellilere kolaylıkların sınırlandırılması, motokuryelere yeni vergiler, yurtdışı çıkış harcına olağanüstü zam gibi başlıklar var. Var ama işçi ve emekçilere sadakayla yetinin deniyor. Özetle emekliye zam için “yeterli kaynak yok” demek, açıkça yalan söylemektir. Kaynak yoksa 2024 bütçesinde “vergi indirimi, muafiyeti, istisnası” adı altında sermayeden 2 trilyon 210 milyar TL’lik vergi alacağından neden vazgeçildi? Önce almaktan vazgeçtiğiniz vergileri alın ve bundan sonra da almamazlık da yapmayın” dedi.

İŞÇİ VE EMEKÇİLER PEŞİN VERGİ VERİYOR YA SERMAYE?

İktidarın vergi yağmurunun ikinci nedenin servet aktarım aracı olduğunu vurgulayan Keskin, “Dolaylı vergilerle emekçiler yoksullaşır, enflasyon da artar. Ancak emekçiler sadece dolaylı vergilerle soyulmaz. Gelir vergisi ile daha ücretini görmeden %15 ila %35 oranında vergisini öder. Sermaye kağıt üzerinde yüzde 25 vergi öder gözükse de uygulama böyle olmuyor. Dev şirketler yüzde 4 ile 12 arasında vergi ödedi. Hatta hiç vergi ödemeyenler de var. İşte bu, emekçiden sermayeye, yoksuldan zengine doğrudan “kaynak” aktarımıdır. İşte aranan “kaynak” burada. Kaynakları sermayeye aktarırsanız, vergi borçlarını silmeyi, teşvikleri süreklileştirirseniz işçi ve emekçilere açlık ve yoksulluk düşer” dedi.

SESSİZ KALMAYALIM

Temmuz zammın yaşanabilir seviyede olması, yeni vergilerin iptal edilmesi için birlikte mücadele edilmesi çağrısı yapan Keskin, “İktidar sermayeden yana politikalarına devam ediyor. Artık bıçak kemiği de delip geçiyor. Mücadelemizi sendika, parti farkı gözetemeden işimiz, ekmeğimiz, özgürlüğümüz için yürüyüş, miting, iş bırakmalarla tepkimizi büyütmek zorundayız. Haklar, mücadeleyle elde edilir” dedi.