Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dayanışma duygusunu diri tutmalıyız

42. Bölge Eczacılar Odası

42. Bölge Eczacılar Odası üyesi eczacılarla birlikte deprem bölgelerinde gönüllü olarak görev yapan CHP Giresun Milletvekili Aday Adayı Eczacı Elvan Işık Gezmiş, “Depremzedelerin barınma, beslenme başta olmak üzere pek çok şeye ihtiyaçları var. Ama en önemlisi deprem travmasını aşmaları ve yaşama yeniden tutunmaları gerekiyor. Bu çok ciddi bir sorun” dedi.

“BÖLGEDE TRAVMA HALİ VAR”

Gezmiş, yaptığı yazılı açıklamada, bölgede kaldıkları süre içinde Malatya’da sahra çadırı eczanesinde ve köylerde hizmet verdiklerini, depremzedelerin sağlıklarına kavuşmalarına katkı sunduklarını söyledi. Bir sosyolog olarak bu süre içinde gözlemlerde bulunduğunu söyleyen Gezmiş, açıklamasında deprem travmasına dikkat çekti. Gezmiş, “Depremzedelerimizin tümünde, özellikle çocuklar ve kadınlarda; korku, kuşku, kaygı, endişe, güvensizlik duygularının yarattığı bir travma hali var. Yakınlarını kaybetmenin acısı var. Bunun için elbette psikiyatri bilimine, psikolojilerini rehabilite edici programlı çalışmalara ihtiyaç var. Bu olumsuz ruh halinin kalıcı hale gelmemesi için acil olarak ilgili kurum ve kuruluşların bölgeye seferber edilmesi şart” dedi.

“ZOR GÜNLERİ HEP BİRLİKTE AŞACAĞIZ”

Depremin sadece deprem illerini ve bir bölgeyi değil, ülkemizin tümünü etkilediğini vurgulayan Gezmiş, bu etkilerin de ancak dayanışma ile aşılacağını belirterek, “Yurttaşlarımız tam bir seferberlik içinde depremzedelerin yardımına koştu, koşuyor. Tüm dünya Türkiye için tek yürek olmuş durumda. Bu iyilik duygusunun, dayanışma ruhunun kaybolmaması ve aslına bakarsanız çok uzun bir süre daha diri tutulması gerekiyor. Özellikle siyasetçilerin ve yöneticilerin; ayrışmayı, ötekileştirmeyi, kutuplaşmayı bırakmaları, bunun yerine daha birleştirici sevgi, saygı dili kullanmaları gerekiyor. Bu zor günleri ancak böyle aşabiliriz. Hayatın normale dönmesi için herkes üzerine düşen görevi sorumlulukla yerine getirmeli. Depremin toplumumuz üstündeki enkazını inşallah hep birlikte kaldıracağız. Kısa bir süre sonra seçimler de yapılacak ve dilerim yepyeni bir devlet yönetme anlayışının iktidarıyla depremzedelerimize sahip çıkacağız. Depremin yarattığı ekonomik, sosyal, siyasal sorunlarımızı kısa sürede çözerek ülkemizi esenliğe kavuşturacağız” ifadelerini kullandı.

Gezmiş, deprem bölgesine ilişkin gözlem, tespit ve taleplerini partisinin yetkili organlarına da bir rapor olarak ileteceğini sözlerine ekledi.