Çocuklarda göz problemi okul başarısını etkiliyor

Çocuklarda göz problemi okul başarısını etkiliyor

Göz hastalıkları ve görme bozukluklarının çocukluk çağında ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Giresun Özel Ada Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Yücesan, bu dönemdeki bozuklukların çocuklarda göz tembelliğine neden olduğunu, geç tanı nedeniyle de tedavi edilemez boyutlara ulaşmasına neden olduğunu söyledi.  Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Yücesan, “Okul çağındaki çocuklarda görme bozuklukları, okul yaşantısı üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Uzağı görme sorununa neden olan miyopi bozukluğunda çocuk tahtada yazılan bilgileri göremediğinden algılaması zorlaşır. Tahtayı göremediği için arkadaşının notlarından bilgi edinmeye ve onun yazdıklarına bakmaya çalışır. Bu tutum derslerde geri kalmasını ve öğretmeni ile olumsuz olaylara neden olmaktadır” dedi.

Astigmat ve hipermetropi bozuklukları olan okul çağındaki bir çocuğun ise baktığı bir yere uzun süre odaklanamadığını ve çabuk sıkılmaya başladığını kaydeden Özgür Yücesan, “Derslere karşı ilgisi azalır. Ders çalışmak istemez. Yaptıkları özensizdir. Kitap okumalarda satır atlamaları olur. Ayrıca daha iyi görebilmek için aşırı kas yorgunluğu nedeniyle göz tikleri geliştirebilmektedirler. Okul çağında gördüğümüz miyop hipermetropi astigmatizma dışında yine pek çok hastalık görmeyi olumsuz etkileyebilmektedir” diye konuştu.

Özgür Yücesan, “Aileler bu konularda uyanık olmalı ve derslere ilgisizlik, göz kaslarında garip tik hareketleri, çabuk sıkılma gibi durumlar ile karşılaştıklarında en kısa zamanda bir göz hekimine başvurmalıdırlar. Aslında bizim ailelere önerimiz hiçbir sorun olmasa bile yılda bir kez çocuklarını göz hastalıkları doktor kontrolünden geçirmeleri gerektiğidir. Çocuklar görmediklerini anlamazlar. Aileler de bu konuda ilgisiz kalırlarsa okul başarılarında önemli sorunlar meydana gelebilir. Göz sağlığı ve sağlıklı görme okul başarısında birebir etkili olan çok önemli bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
göz problemi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM