Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çocuğumuzun karnesi bize ne söylüyor?

Çocuklarımız karnelerini alarak yaz

Çocuklarımız karnelerini alarak yaz tatiline giriyorlar. Peki biz veliler olarak onların karnelerini, iyi ve kötü notlarını nasıl karşılamalıyız? Yaz tatilini nasıl değerlendirmeliyiz? Öğrenci Koçu ve Eğitim Danışmanı Barış Balcı, öğrenci velilerine karneler ve tatil dönemi konusunda önerilerde bulundu.

Öğrenci Koçu ve Eğitim Danışmanı Barış Balcı, çocukların aldığı karnelerde anne-babaların, eğitimcilerin, çevrenin ve sistemin de katkısı olduğunu belirterek, “Bu karne hepimizin” dedi. Bir sporcunun başarısını antrenör, taraftar, hakem, saha ve zemin koşullarını göz ardı ederek skora göre değerlendirmenin yanlış olacağını kaydeden Balcı, “Öğrenciyi de sadece notlara bakarak ölçemeyiz. Süreci değerlendirmek gerekir. Sonuç ne olursa olsun; ortada gösterilen bir çaba, emek, gayret var. Bunu takdir etmeliyiz. Onlara yaklaşımımız, yaz tatili sürecini hatta bir sonraki yılı etkileyecek. Zayıf olduğu yönleri fark etmesini sağlamak, güçlü yönlerinden ilham almak gerekiyor Olumsuza odaklanarak aşırı tepki vermekten kaçınalım. Onları sadece aldıkları notlarla değerlendirmeyelim. Sevgimizi koşulsuz gösterelim” diye konuştu.

Barış Balcı, karnede olumsuz sonuçlar varsa, öğretmen ve velilerin de “Ben neyi yanlış yaptım, neyi yeterince yapamadım ki istemediğim sonuç ortaya çıktı?” diyerek kendisini sorgulaması gerektiğini ifade etti.

Önce çocuğun iyi yönlerinin görülüp bunların onure edilmesini öneren Balcı, “Başarılı olduğu alanlar, derslerle ilgili övüp takdir ederken neyi daha iyi yapabileceğini de konuşmalıyız. Direk olumsuza odaklanıp onu büyütmemek gerekiyor. Hayatı sadece rakamlarla, notlarla ölçmemeliyiz. Çabayı onaylamak çok değerli. Bizim yapıcı ve olumlu yaklaşımımız onun bir sonraki sürece hazırlamasını, yoluna daha güçlü ve motivasyonlu devam etmesini sağlar” diye konuştu.

Öğrenci Koçu ve Eğitim Danışmanı Barış Balcı, veli ve öğrencilere yaz tatilini nasıl geçirmeleri gerektiği konusunda ise şu önerilerde bulundu:

Ceza ve Ödülü Abartmayın

Ceza konusunu bazen abartabiliyoruz. Telefonunu almak, interneti kesmek, eve geliş gidiş saatlerini kısıtlamak gibi… Ceza insanlarda çok fazla davranış değişikliğine sebebiyet verdiğini düşünmüyorum. Kişiye bir şeyi sevdirmek, o konuda istekli hale getirmek bir süreç gerektiriyor, baskıyla bunu sağlamak çok zor. Ceza ödül konusunu belli bir dengede tutmamız gerekiyor. Cezayı da ödülü de abartmamalıyız.  Ne olursa olsun koşulsuz sevildiğini gösterelim. Duygusal anlamda desteğimizi göstermemiz lazım Ortada bir başarı varsa; bir yemeğe götürmek, güzel bir kıyafet almak, buna benzer şeyler yapılması çok doğal.

Zihni Canlı Tutmak Gerekiyor

Tabii ki öğrenci yaz döneminde daha rahat olur. Yatış kalkış saatlerinde esnek davranılır. Eğlenmeye dinlenmeye daha fazla zaman ayırır. Bununla birlikte öğrencinin yaz döneminde de; günlük okuma öğrenmeyle ilgili zihni açık tutacak bir şeyler yapmasında fayda görüyorum. Öncelikle kitap okumalı. Diğer yandan eksik olduğu alanlarda çalışmalar yapabilir. Tekrar kitapları kullanabilir. Aile bu konuda kendisine akademik anlamda destek sağlayabilir. İmkan varsa bir kursa, etüt merkezine gönderebilir.

Sınav Öğrencileri Yaz Dönemini Değerlendirmeli

Ara sınıf öğrencileri yaz döneminde daha rahat olabilir. Fakat 4. Sınıftan 5. Sınıfa geçen, 7. Sınıftan 8. Sınıfa geçen ve 12. Sınıfa geçen sınav adaylarının yaz dönemini iyi değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Sınav süreci uzun bir maraton. . Tatil arası vermek yerine bunu uzun soluklu bir maraton olarak değerlendirip; daha planlı programlı hareket etmesi doğru olur. Belki geçen yılın tekrarlarını yapıp yıl içinde çalışacağı konuları azaltabilir,  çalışmasını sürece yayabilir. Yaz kamplarına, sınava hazırlık kurslarına, hızlı okumayla ilgili çalışmalara katılabilir. Hızlı okuma; öğrenmeyle ilgili zihni canlı tutar. Okuma, anlama, yorumlama konusunda kişiyi güçlendirir ve bir sonraki döneme daha hazır olmasına katkı sağlar.

Sanat ve Spora Zaman Ayırmalı

Öğrenciler yaz döneminde sanatsal etkinliklere, spor kursuna, enstrüman kursuna za