Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Burada Yeti̇şti̇ri̇len Mi̇lyonlarca Alabalık Türki̇yeni̇n Farklı Yerleri̇nde Orman İçi̇ Sulara Bırakılıyor

MAÇKA ALTINDERE DOĞAL ALABALIK ÜRETİM İSTASYONU’NDA ÜRETİLEN YAVRU DOĞAL ALABALIKLAR, ÜLKE GENELİNDE ORMAN İÇİ SULARA SALIMLARI DEVAM EDİYOR.

MAÇKA ALTINDERE DOĞAL ALABALIK

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü Trabzon Şube Müdürlüğü il ve ülke genelinde doğal hayatın korunmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi çerçevesinde, Trabzon’un Maçka ilçesindeki Altındere Doğal Alabalık Üretim İstasyonu’nda üretilen yavru doğal alabalıklar, ülke genelinde orman içi sulara salımları devam ediyor.

Bu kapsamda 2005-2022 yılları arasında Trabzon Şube Müdürlüğü tarafından 23 ilde 48 adet orman içi su kaynağına 24 milyon 487 bin adet yavru doğal alabalık salımı gerçekleştirilirken, 2023 yılında Maçka Doğal Alabalık Üretim İstasyonu’nda üretilen 2 milyon 200 bin adet yavru doğal alabalık, 9 ilin 23 su kaynağına bırakıldı. İstasyonda 2005 yılından bu yana kırmızı benekli doğal alabalık üretim faaliyetleri devam ederken, şu ana kadar 26 milyon 687 bin adet doğal alabalık salımı gerçekleştirildi.

Trabzon’da ise 1 milyon 120 bin adet yavru doğal alabalık salımı gerçekleştirilirken, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü orman içi sulardaki doğal alabalık popülasyonlarının optimum düzeye ulaştırılması, bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu, doğal türlerimizin tanıtımı ve farkındalığın artırılması ve en önemlisi de gen kaynaklarının korunması için “Doğal Alabalık Üretimi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması” projesini 2005 yılında başlatmıştı. 12. Bölge Müdürlüğü Trabzon Şube Müdürlüğüne bağlı Maçka Altındere Doğal Alabalık Üretim İstasyonunda 2005 yılından bu yana kırmızı benekli doğal alabalık üretim faaliyetleri devam ediyor.