Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Başka Bir Hayat Mümkün” projesi hayata geçti

Giresun Üniversitesi Çocuk Hakları

Giresun Üniversitesi Çocuk Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi 1-26 Ağustos tarihleri arasında mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarına eğitim ve sağlık desteği sağlamak üzere “Başka Bir Hayat Mümkün” projesini başlattı.

Giresun Üniversitesi öğretim üyeleri, Doç. Dr. Yasemin Mamur Işıkçı, Doç. Dr. Çağla Yiğitbaş, Doç. Dr. Berkan Şahin, Dr. Öğr. Ü. Selehattin Yılmaz, Dr. Öğr. Ü. Nurullah Çalış, Dr. Öğr. Ü. Cansu Çobanoğlu Osmanlı, Emekli öğretim üyesi Dr. Bülent İlik ve tiyatro sanatçısı M. Reşat Bulut’un yer aldığı proje, çocukların eğitim ve gelişimsel ihtiyaçlarını tespit ederek hasat zamanında ve hasat döneminden sonra kişiselleştirilmiş programlar aracılığı ile çocukları geleceğe hazırlamayı amaçlıyor.

Proje öncelikli olarak çocukların koşullarını mümkün olduğunca iyileştirilmesini, çeşitli sebeplerle bu gerçekleştirilemediği durumda ise, içlerinde bulundukları koşullara uygun “kişiselleştirilmiş” eğitim programları ile çocukların eğitim hayatına güçlü bir şekilde tutunmalarını amaçlıyor. Bu amaçla öncelikle açılan 4 hasat sınıfına devam edebilecek durumda olan çocuklar için resim, müzik, yaratıcı drama, yaratıcı düşünme, yaratıcı hikâye anlatımı, okuma-yazma, çevre, neşeli matematik, demokrasi ve insan hakları eğitimleri veriliyor.

Okula devam edemeyecek olan çocuklar için ise “çadır ve bahçe eğitim programları” uygulanarak bu çocuklar mümkün olduğunca bulundukları yerlerde desteklenmeye çalışılıyor.

Hasada gelen çocukların koşulları ne olursa olsun bu koşullara göre uyarlanmış destekler sayesinde okul hayatlarını sürdürmeleri amacıyla önümüzdeki yıllarda, burada uygulanan programların çok sayıda Üniversite, kamu kurum ve kuruluşunun da işbirliği ile çocukların tüm hasat güzergahına ve nihayetinde kışı geçirecekleri yerlere de yayılmasını sağlamak hedefleniyor.

Proje kapsamında çocuklara aynı zamanda besin ve sağlık desteği de sağlanıyor. Çocukların yanında anneler de sağlık kontrolünden geçiriliyor, aşılama, gebe izlem hizmetleri veriliyor.

Projeye Giresun Üniversitesi öğretim üyelerinin yanında mezun ve öğrencilerinden Merve Başar, Sıla Gülcan, Hasan Türk, Abdülkerim Fatih Gül, Elif Çamcı, Merve Acar, Tuanna Kuzu, Ata Ruhi Öner, Aysel Özer, İlknur Sarı, Merve Yavuz, İdris Kurt, Gamze Dilan Abik destek veriyor.