TTB’den üreticilere ücretsiz fidan

TTB’den üreticilere ücretsiz fidan

Fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak amacıyla uygulanan çalışmalar kapsamında “Bin dönüme 40 bin fidan” sloganı ile bahçe yenilemesi yapacak üreticilere fidanları dağıtılmaya başlandı.

3 merkezde yapılan dağıtımda talepte bulunduktan sonra bahçe uygulamaları seminerlerine katılan üreticilere, verimi yüksek olan ve geç açtığı içinde soğuklardan etkilenmeyen Yomra Sivrisi ve Çakıldak çeşidi fidanlar veriliyor.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin de (KFMİB) katkılarıyla 4 yıldan beri uygulanan proje kapsamında tek gövde sistemi ile dikim yapacak üreticilere öncelik tanınıyor.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan; üreticilerin gerek eğitim seminerlerine katılımına, gerekse tek gövde fidan dikim sistemine gösterdikleri ilgiden memnunluk duyduklarını belirterek, “Demek ki üreticilerimiz kendilerine verilen bilgileri alıp bunları uygulamada bir hayli istekliler. Bu da bahçelerimizdeki üretim azlığının kısa zamanda ortalama dönüm başına 150-200 kg’lara çıkacağının işaretidir. Bunun için daha çok çalışırsak daha çok üretip, daha çok satıp fındıktan daha çok kazanacağız demektir” dedi.

Trabzon Ticaret Borsası tarafından 2003 yılında fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak amacıyla başlatılan çalışmalarda, 2013’den itibaren genelde tek gövde sistemi ile 63 örnek bahçe kurulmuştu. 2017’den itibaren bahçelerini yenileyecek üreticilere de ücretsiz fidan dağıtımı yapılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM