Tığlı’dan soruşturma tepkisi

Tığlı’dan soruşturma tepkisi

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, 22 Ağustos 2020’de Tirebolu- Doğankent Karayolu üzerinde 5 asker ve 1 operatörün ölümüne yol açan menfezin altının boşaltılması sonucu çökmesine sebep olan sürece yönelik bir soruşturma yürütülmediğin bildirdi.

Tığlı, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Yaşadığımız afete sebep olan, ihmali bulunan tüm unsurların, bundan sorumlu olan kişilerin, şirketlerin yürüttükleri faaliyetlere ilişkin bir soruşturma neden yürütülmediğini sorduk. Sayın Bakan, burada istinat duvarlarının standartlara uygun bulunduğunu ifade ediyor olsa da sanırım bu istinat duvarlarıyla altı boşaldığı için çöken menfezin bir alakası olmadığından bile haberi yok.

Vatandaş ‘menfez çökecek’ diye uyarıyor, ‘buraya tedbir alın’ diyor ama Karayolları Bölge Müdürlüğü ne yapıyor; kum çakıl ocaklarının faaliyetlerine engel olan toprak kaymasını engellemek için menfezin elli metre sağına ve soluna istinat duvarı inşa ettiriyor. Standarda uygun yaptım diyorsun ama asıl yapman gerekeni ihmal edip ölümlere sebep olmuşsun biz bunu soruyoruz.

Buna ilişkin bugüne kadar herhangi bir soruşturma neden açılmadı diyoruz, biz temeli yok nasıl ayakta duracak diyoruz? Sen ‘duvarı doğru yaptık’ diyorsun. Çok merak ediyorum acaba Sayın Bakan sorularımıza afet olduğu zaman da aynı cevabı verebilir miydi?

Burada 5 şehit verdik. Ardından bir buçuk yıla yakın zaman geçti ölen öldü kim sebep olduysa ne araştırıldı ne bulundu ne de cezalandırıldı” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM