Sürücülere bayram öncesi uyarı

Sürücülere bayram öncesi uyarı

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Giresun Şube Başkanı Cevdet Turan, bayram günlerinde trafik kazalarının oranında yüzde 50 artış yaşandığını belirterek, sürücüleri trafik kurallarına uymaya davet etti. Cevdet Turan, Ramazan Bayramı’nda öncesinde trafiğe çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve devletimizce yapılan istatistikler neticesinde trafik kazalarının yüzde 96 buçuğu sürücü hatalarından meydana gelmektedir diyen Turan, “Sürücü kardeşlerimizin kurallara tam olarak riayet etmeleri gerekmektedir.
Bu kuralların bir numarası emniyet kemeri takmak, bunun haricin de uzun yollardan geliyorlar, bayrama yetişmek istiyorlar aşırı hız yapıyorlar, 2 saat evlerine geç ulaşsınlar ama canlarından olmasınlar, başkalarının da canlarını almasınlar” dedi.
Uzun yola çıkan kardeşlerimizi devamlı direksiyon sallıyorlar asla bunu yapmasınlar en fazla 3 ya da 4 saatte bir arabayı müsait bir yere çeksinler bir 10 dakika araban çıkarak bir yürüyüş yapsınlar diyen Kazaları Önleme Derneği Şube Başkanı Cevdet Turan, “Alkollü araç kullanmasınlar. Zaten cezaları da ağır bayram günü inşallah öyle bir şey olmaz, olmamasında da fayda var. Trafik kurallarına uymayan çok ve yılda bu şekilde 4 bin tane ölü veriyoruz. Bu çok büyük bir hadise. Avrupa standartlarına hala yetişemedik. Uzun yola çakacak sürücüler araçlarını son bir kez bakımdan geçirmeleri lazım ve kendileri iyi bir uyku uyumaları lazım. Arabalarının eksiklikleri varsa onları tamamlamaları lazım. Aracın ön tarafında kesinlikle ne kadar kalabalık bir aile olursa olsun 13 yaşından gün almamış ve ya 15 yaşını bitirmemiş küçük çocuklarını asla ön koltuklara oturtmamaları lazım çünkü yapılan istatistikler neticesinde aniden firen yaptığınız zaman eğer emniyet kemeriniz de takılı değilse kafa bölümünüz 2 bin 500 kilogramağırlığın da 50 kilo metre suratla gittiğin zaman en az sürati söylüyorum 2 bin 500 kilogramağırlığında kafanızı cama vurmaktadır. Bu da emniyet kemeriniz yoksa ön tarafta oturan insanların en az yüzde 35 ve yüzde 40 ölümüne neticeleniyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM