“Sorumluluğu üzerinizden atamazsınız”

“Sorumluluğu üzerinizden atamazsınız”

Büyük felaketin yaşandığı 11 ili kapsayan depremden sorumlu olarak müteahhitlerin tutuklanmasını değerlendiren Emek Partisi Giresun Temsilcisi Halit Keskin, “Yaşanan felaketten asıl sorumlu önlemleri almayan iktidardır” dedi.

Depremin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen iktidar tarafından sorumluluk üstlenilmediğini vurgulayan Emek Partisi Giresun İl Temsilcisi Halit Keskin, sorumlulardan bir istifa olmamasına da tepki göstererek, “Bugüne kadar yapılan bütün bilimsel uyarılara ve meslek örgütlerinin tüm çağrılarına rağmen hükümet ve devlet yöneticileri deprem tehlikesine karşı gerekli tedbirleri almadılar. Sonuç halk için tam bir yıkım oldu. “Asrın Felaketi” denerek deprem katliamının üzeri kapatılamaz. Felaketi katlayan şey AKP hükümetlerinin ve tek adam yönetiminin deprem vergileri dahil bütün kaynakları sermayenin çıkarları için harcamasıdır. Halkı yok sayan imar politikalarındaki ısrarıdır.” dedi.

SORUMLULUĞU ÜZERİNİZDEN ATAMAZSINIZ”

Kapitalist sistemin kar etme üzerine işleyişinin halkın çıkarlarını göz ardı ettiğini belirten Keskin, “ Hükümetin politikaları beton üzerine geliştiği için hem yol çalışmalarından hem de inşaat sektöründe önemli bir rant alanı açılmış oldu. Bu nedenle yaşadığımız cehennemin nedeni sözü edildiği gibi bir “kader planı” değil, doymak bilmeyen kar ve rant hırsıdır. Son yaşadığımız deprem gerçeği de gösterdi ki, depremle birlikte halkın üzerine çöken kapitalist yağma düzendir. Halkımız, tek adam yönetiminden ve sermaye düzeninden kurtulmadıkça acılar son bulmayacaktır. Göz göre göre gelen bu toplu kırımda sorumluluğu bulunan şirket sahipleri ve müteahhitler yargı önüne çıkmalıdır. Ancak başta siyasal sorumluluğu bulunan Hükümet temsilcileri, bakan ve bürokratlar, belediye yönetimleri de hesap vermelidir. Bu konudaki ısrarımızı sürdüreceğiz deprem yaralarını sarmak için dayanışmaya devam edeceğiz, sorumlulardan da hesap sorulması için mücadelemiz sürecektir” dedi.

“DAYANIŞMA YAŞATIR”

İktidarın geç kalması nedeniyle acıların büyük olduğunu söyleyen Keskin, “Deprem olur olmaz seferberlik ilan eden partilere, derneklere, sendikalara, odalara; tüm yurttaşlara minnettarız. Ülkemizdeki dayanışma ruhu acıları hafifletmek için çırpınıyor. Deprem bölgesine maddi ve fiili olarak katılıp destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Parti olarak Genel Başkanımız Ercüment Akdeniz dahil tüm örgütümüz deprem bölgesinde seferberlik ilan ederek müdahale etmiştir. Dayanışmaya devam ettireceğiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM