Patent Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Patent Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Buluş veya fikre sahip olmak hafife alınmaması gereken bir konudur. İş hayatındaki rekabetin seviyesi her geçen gün artar. Bu noktada, fikrin veya buluşun tüm haklarını sahiplenmek bir gereklilikten ziyade zorunluluk haline gelir. Patent; bir belge olmakla beraber buluşun tüm haklarına sahip olmak isteyenler için olmazsa olmazdır. Patent başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılsa da her başvurunun kabul edilmediğini söylemek gerekir. Bir başka deyişle, fikrin ya da buluşun ayırt edici ve özgün nitelikleri olmalıdır.

Patent başvurusu öncesinde patent sorgulama işlemlerinin yapılmasına ihtiyaç duyulur. Bu sayede, patent başvurusuna en iyi şekilde hazırlanılır.

Patent Sorgulama Nedir?

Patent sorgulama sayesinde patenti alınmak istenen bir buluşun geçmişte patentlenip patentlenmediği öğrenilir. Hatta, patent sorgulama; patent başvuru sürecinin de olabilecek en kısa sürede tamamlanmasını sağlar. Herhangi bir ürünün aynısı veya çok benzeri geçmişte patentlendiği takdirde söz konusu buluş için patent belgesi verilmesi mümkün olmaz. Patent sorgulama; buluşun özgünlüğünün tespit edilmesi açısından son derece önemlidir. Hata payı yoktur. Ayrıca, patent başvuru sürecinin olması gerektiği gibi ilerlemesini sağlar.

Patent sorgulama sahip olduğu avantajlar ile buluş ya da fikir sahipleri için bir gereklilikten ziyade zorunluluk olduğunu ispat eder. Her şeyden önce, daha önce de ifade ettiğimiz gibi patent başvuru süreci çok daha kısa sürede biter. Çünkü, buluş ve fikir sahiplerinin elinde önemli bilgiler vardır. Bunun yanı sıra, patenti alınmak istenen buluşun özgün ve ayırt edici bir yönünün bulunup bulunmadığı tespit edilir. Takdir edersiniz ki, özgün olmayan ve sıradan insanların dahi tasarlayabileceği türden bir buluş için patent belgesi verilmez.

Patent sorgulama işlemleri her zaman olumlu bir şekilde sonuçlanmaz. Bazı durumlarda, patenti alınmak istenen buluşun özgün olmadığı ortaya çıkar. Ancak, bu durum; zannedildiği kadar olumsuz değildir. Buluş sahibi; birtakım dersler çıkardığı takdirde buluşunu yenileyebilir. Bir başka deyişle, patent sorgulama; buluşun özgünlüğünün hangi noktada kırıldığının belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. Buluş sahibine ikinci bir şans sunması söz konusudur.

Patent Sorgulama Sürecine Dair Bilinmesi Gerekenler

Birçok kişinin aklında patent sorgulama nasıl yapılır sorusu bulunuyor. Bu işi yapacak tek kişi patent uzmanıdır. Profesyonel olmayan ve konu hakkında herhangi bir bilgisi bulunmayan kişinin patent sorgulama sürecinden verim alamayacağını ifade etmek gerekir. Patent uzmanları; ilgilenmiş oldukları buluş ile aynı ya de benzer faaliyetteki tüm patentleri detaylı olarak araştırır. Herhangi bir benzerlik olup olmadığını tespit eder.

Patent sorgulama; patent başvuru sürecini şekillendirmesi açısından oldukça değerlidir. Bir başka deyişle, başvurunun olumlu sonuçlanmasına katkıda bulunur. Ayrıca, buluş sahibine ciddi haklar sunar. Bu noktada, patent almak isteyen kişinin başvuru dilekçesiyle beraber patent uzmanına gitmesi gereklidir. Son olarak, patent sorgulama fiyatlarının farklılık gösterdiği belirtilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM