“Fındık fiyatı havada kaldı”

“Fındık fiyatı havada kaldı”

İyi Parti İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu, dün düzenlediği basın toplantısında, “Fındığın stratejik bir ürün olduğunu herkes kabul eder ama buna rağmen devletin bir fındık politikası hiç olmamıştır” dedi.
“Bu sene ise hepten piyasaya terkedildi” diyen Eroğlu, yaptığı açıklamada, “Tabii ki piyasada bir oyuncu var her politikayı ve fiyatı o bir oyuncu tayin ediyor. Fındık fiyat istikrarı sağlayacak olan TMO’ya rağmen, Giresun’da 4 çeşit fındık fiyatı oldu. Tarım Krediler 50 randıman bürüt 50 TL açıkladı. Esas belirleyici Ferrero 48 TL fiyatı ilan etti. Piyasada buna uygun olarak 46 liralık fiyatı uygun buldu. TMO alımlarında sıkıntı olduğu için piyasayı regüle edemedi. Sayın Cumhurbaşkanının açıkladığı fiyat havada kaldı, piyasa 46 TL’de stabil oldu” dedi.

“TMO’DAN DA BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”
Eroğlu, açıklamalarına şöyle devam etti;
“TMO alımlarında titiz davranmakta ve gerekli şartları taşımayan fındık alınmamaktadır. Ve bu da sıkıntı yaratmıştır. TMO fındığın başkenti Giresun’da 6 alım noktası tespit etti. Eskiden 8 alım noktası vardı, şimdi 6’ya indirdi. Randevu alım süresi 1 aya uzadı.
Fındık borsasındaki depolar dolu olduğu için, TMO dışarıdan depo tutarak alım yapmaktadır. Fındık borsasındaki depoların iki tanesinde TMO’nun fındığı olup diğerlerini de fabrikalar kiralayınca TMO dışarıda bir depo kiralamış, orada alım yapmaktadır. Laboratuvar ortamında alım olmadığı için de randıman doğru hesaplanamamakta, hatta garantiye almak için de 1 randıman düşük alındığı söylenmektedir. Bu yüzden de TMO’nun öncelikli olarak 50 randıman stokları sonra da 51 randıman stokları erken bitmekte olduğu söylenmektedir. Hatta büyük kooperatifler 50 randıman fındıkları satın aldığı konusunda piyasada söylenti vardır. Bu konuda TMO’dan da bir açıklama bekliyoruz.
TMO illerdeki kota uygulaması da yanlış olup Ordu’da dönüme 140 kg kota uygulanırken Giresun’da dönüme 100 kg kota uygulaması yapmaktadır. Kotadan 50 kg fazla gelse almamakta, vatandaş mağdur olmaktadır. Kota uygulaması eşit olmalı, %10 tolerans uygulanmalıdır.
TMO web sayfalarında da güncel bilgiler yok. Halen alım yeri fındık borsası olarak gösterilmektedir. Halbuki fındık borsasında alım yoktur çünkü depolar doludur. Burada laboratuvarda olduğu için randıman kaybı da olmamaktadır. Lisanslı depoların ilçelerimizde de yapılarak borsaya bağlanması uygun olacaktır.

“GİRESUN’UN FINDIK ÜRETİMİ 100.000 TON, LİSANSLI DEPOLAR 16.000 TON KAPASİTELİDİR”
Giresun’un fındık üretimi 100.000 tondur. Halbuki lisanslı depolar 16.000 ton kapasitelidir. İlçelere 80.000 tonluk daha lisanslı depo yapılmalıdır. Bunun için tüm kamu kurumları da bir araya gelip, gerekirse özel idare ve belediye öncülüğünde bu depoların mutlaka yapılması lazımdır. Ve fındık borsa aracılığıyla alınıp satılarak piyasaya yeni oyuncular çıkması sağlanmalıdır.
Fındık için mutlaka makinalı tarıma geçecek şekilde arazi toplulaştırması ve bahçe yenilemesi planları yapılıp uzun vadede uygulanmalıdır. Bahçeler yaşlanmış ve işçilik ağırlıklı çalışılmakta dolayısıyla aile işletmesi şeklinde devam edilmektedir. Bahçelerin birleştirilerek şirketleşme teşvik edilmeli ve bahçesini yenilemek isteyenler için de kredi ve fındık verime geçecek süre kadar da ürün üretilmiş gibi teşvik verilmelidir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM