• DOLAR
  7,9647
 • EURO
  9,4523
 • ALTIN
  487,75
 • BIST
  1,1858

Çocuklarda diyabete dikkat!

Çocuklarda diyabete dikkat!

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet İhsan Kaya:“40’lı yaşlarda görülen ‘tip 2 diyabet’, artık 8-10 yaş çocuklarda bile görülüyor”

Modern yaşamla birlikte ev yemeklerinin yerini alan hazır gıdaların fazlaca tüketilmesi ve yetersiz fiziksel aktivite, özellikle çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Daha önce 40’lı yaşlarda görülen “tip 2 diyabet”, artık 8-10 yaşlarındaki çocuklarda bile ortaya çıkıyor.  Giresun Özel Ada Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet İhsan Kaya, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi veya insülin hormonuna karşı direnç gelişmesi sonucunda gelişen bir hastalık olduğunu söyledi. Çocukların elektromanyetik alanlardan uzak tutulması gerektiğinin altını çizen Dr. Ahmet İhsan Kaya, “Telefon ve bilgisayar kullanımı konusunda ailelerin kısıtlayıcı olması gerekiyor. Elektromanyetik alanlar ergenlik sorunları, tiroid bozuklukları ve şeker dengesinde bozukluklara yol açabiliyor. Eğer çocuğunuzda aşırı su içme, idrar kaçırma, çabuk acıkma ama zayıflama gibi bulgular gözlüyorsanız hemen uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Anne babaları bu konuda biraz daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyorum” dedi. Son dönemlerde özellikle şişman ve hareketsiz çocuk sayısının arttığını ve genç yaş grubunda da “tip 2 diyabet”in görülmeye başladığını kaydeden Dr. Ahmet İhsan Kaya, şunları söyledi: “Bu artışın ağırlıklı olarak beslenme biçimindeki değişime bağlı olduğuna inanılmaktadır. Dünyada yüksek yağ içeren yiyeceklerin tüketiminin artışı, lifli gıdaların alınmaması, ailelerin evde yemek yerine dışarıdaki hazır yiyeceklere yönelmelerinin bunda etkisi olduğu düşünülmektedir. Ayrıca çocuklukta görülen genetik diyabet tipleri de vardır. Bu tip diyabette ailede birkaç kuşakta genç yaşlarda diyabet görülebilmektedir.”

“TİP 2 DİYABET 8-10 YAŞ ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLÜYOR”

“Tip 1 diyabet” daha çok çocukluk çağında görülen bir hastalıkken, “tip 2 diyabet”in genetik zemini olan bireylerde yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam sonucunda genellikle daha ileri yaşlarda ortaya çıktığını vurgulayan Dr. Ahmet İhsan Kaya, “Yanlış beslenme tercihleri, yetersiz fiziksel aktivite nedeniyle 40’lı yaşlarda görülen ‘tip 2 diyabet’, artık 8-10 yaşlarındaki çocuklarda bile ortaya çıkıyor” dedi.

AİLELERE ALTIN ÖNERİLER

Anne ve babaların çocuklarının beslenmesine çok dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizen Dr. Ahmet İhsan Kaya, çocuklara gereğinden fazla yemek yedirilmemesi, abur cubur verilmemesi gerektiğini, özellikle fast food tarzı yağlı yiyeceklerle dengesiz ve düzensiz beslenme alışkanlığı kazandırılmaması tavsiyesinde bulundu. Kaya, ayrıca ara öğünlerin ve günün en önemli yemeği olan sabah kahvaltısının düzenli yapılması gerektiğini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM