• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
    491,04
    %0,64
  • BIST

Bektaşoğlu’ndan Maliye Bakanına esnaf sorusu

Bektaşoğlu’ndan Maliye Bakanına esnaf sorusu

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu,  esnafının durumunu soru önergesiye TBMM’ye taşıdı. Buna göre, ilimizde bu yıl 512 esnaf kepenk kapattı, 33 bin esnaf icra takibinde, 17 bin ödenmemiş çek-senet işlem bekliyor.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 2016 Acil Eylem Planı programı kapsamında açıklanan esnafa 30 bin lira faizsiz kredinin borçsuz, sadece; icra takibine uğramamış, banka kredisi kullanmamış esnafa verileceğini belirterek ‘böyle esnaf mı kaldı’ diye tepki gösterdi. Açıklanan koşullar nedeniyle söz konusu krediden esnafların büyük bölümünün yararlanamayacağını ve yönetmeliğin yeniden düzenlenmesini isteyen Bektaşoğlu, “AKP’nin uyguladığı ekonomi politikaları esnafı bitirdi. Bu koşullara uyan esnaf yok. O zaman bu krediyi kim için çıkardınız” diye sordu. CHP milletvekili yaptığı açıklamada, “uygulamadaki durum hiç de Başbakanın dediği, gazetelerin yazdığı gibi değildir.
Çünkü krediden yararlanma koşullarına göre, başvuruda bulunacak esnaflarda; vergi, kredi, stopaj gibi borçları bulunmama, hakkında icra takibi başlatılmamış olma, 1 yıl içinde bankalardan ve KOSGEB’den kredi kullanmamış olma şartı aranmaktadır. Dolayısıyla esnaflarımızın başvuruları bu koşullara uymadıkları gerekçesiyle ret edilmektedir” dedi.
“GİRESUN ESNAFI FAİZSİZ KREDİ ALAMIYOR”
“Esnafa kredi” konusunu TBMM’ye de taşıyan CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Giresun’daki esnaflarla ilgili bilgilere de yer verdi.
Bakanlar Kurulu kararnamesiyle başlayan uygulamanın gerekçesinde, sağlanan krediyle, esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanmasının amaçlandığı belirtildiğini hatırlatan Bektaşoğlu, şunları söyledi: “Medyada kredi konusu geniş yer bulmuş, “esnafa can suyu”, ”esnafa müjde”, “esnafı kurtaracak kredi” gibi başlıklarla haber olarak değerlendirilmesiyle de esnaf kesimi ve toplumuzda da olumlu bir algı yaratılmıştır.
Oysa bu gerçek değildir. Kredi alma koşullarına uyan esnaf yok denecek kadar az.  Örneğin, temsil ettiğim ilim Giresun’da da durum Türkiye’dekinden farklı değildir. Kayıtlara göre ilimizde, sadece bu yıl içinde esnaf odasına kayıtlı 512 esnaf işyerini kapatıp kepenk indirmiş ve şu anda 33 bin esnaf için icra takibi sürmektedir.  7 bin dolayındaki esnafın da henüz icraya intikal etmemiş ödenmemiş çek-senetleri bulunduğu kayıtlarda yer almaktadır. Dolayısıyla; Esnaf Odası’na kayıtlı 13 bin esnaftan sadece 2 bin kadarı, yani %3-4’ü,tabiri caizse ‘sicili temiz’ olduğundan Başbakanın açıkladığı krediden yararlanabilecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM