• DOLAR
  7,8057
 • EURO
  9,1295
 • ALTIN
  472,96
 • BIST
  1,1680

Bakan Canikli’den e-muhtura açıklaması

Bakan Canikli’den e-muhtura açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli bir dizi açılış ve temel atma töreni için Baba ocağı Alucra ve Çamoluk ilçelerinde konuştu.
Baba ocağı Alucra’da konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, darbecileri şiddetle kınadığını belirterek  millet iradesini ayaklar altına alacak şekilde darbe zihniyeti ile hareket eden demokrasi şehidi Adnan Menderes’i de rahmetle andığını söyledi.
Bakan Canikli yaptığı konuşmada; “Demokrasi dışı yöntemlerle oyun dışına itme teşebbüsü e-muhtıra olarak bilinen bir hamle ile 2007’de hayata geçirilmeye çalışılmıştır.
2002 yılı öncesi dönemlerde verilen her muhtıra hükümetleri devirdi ve millet iradesini  ortadan kaldırdı. Türk siyasi tarihine baktığınızda bir tane istisnası yok. 2002 yılı öncesinde muhtıraya muhatap olan hiç bir hükümet görevde kalamamış. İstifa etmiş, istifa ettirilmek zorunda kalmış ve görevden uzaklaştırılmış. Milletin kendisine yetki verdiği bazı siyasiler bu iradenin namus borcu gibi korunması gereken bu iradenin korunması konusunda gereken hassasiyeti göstermemişler. Daha muhtıra havadayken, muhtıranın kalemi, yazısı kurumadan hükümeti bırakıp gittiler. Bunların yine sayısız örnekleri var. Böyle bir muhtıranın sadece 2007 yılında amacına ulaşamadı” dedi.
2007 yılındaki e muhturanın milletin çelik iradesi ile karşı karşıya kaldığını belirten Balan Canikli; “Geçmişte seçilmiş olan hükümetleri bertaraf etmek için kullanılan ve başarılı olan bu yöntem ilk defa 2007’de e-muhtıra ile hayata geçirilmek istenildiğinde milletin çelik iradesi ile karşı karşıya kaldı ve adeta def edildi. Ertesi gün buna yönelik olarak bu muhtıraya karşı hükümetimizin ve seçilmiş milli iradeyi temsil eden iradenin açıklamasıyla bu muhtıra tarihin kara sayfalarına gömüldü. Bir daha Türkiye’nin gündemine gelmemek üzere ortadan kaldırıldı. Milletin İradesi bu şekilde korunabilir ve sahip çıkılabilir. 2002 öncesinde 6 defa gelinip, 7 defa gidilenler veya 7 defa gelinip, 6 defa gidilenlerin çoğu hep muhtırayla idi. Daha muhtıranın ‘m’sini duymadan, milletin kendilerine emanet ettiği o kutsal iradeyi terk edip gittiler. Hamd olsun 13 yıldan beri o iradeyi milletimizin hedefleri ve talepleri doğrultusunda ve onun direktifi çerçevesinde koruyoruz, dimdik tutuyoruz ve Allah’ın izniyle tutmaya devam edeceğiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM