Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Manda yetiştiriciliği gelişiyor

Manda yetiştiriciliği gelişiyor

Bakanlığımız tarafından uygulamaya konulan “Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında; İlimizin de içinde bulunduğu 16 ilde manda yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, et ve süt üretiminin artırılması amacıyla başlatılan “Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Projesi” başarıyla devam etmektedir.
Proje yürütme kurulu;  Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM),  İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Giresun Manda Yetiştiricileri  Birliği ve  19 Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesince görevlendirilen bir öğretim üyesinden (Proje lideri) oluşmaktadır. Projenin başlıca amaç ve hedefleri şunlardır:
– Mandaların ıslah yoluyla süt ve et veriminin artırılması,
– Yerli manda varlığımızın ve yetiştiriciliğinin yeniden canlandırılması ve hızlı azalışının önlenmesi,
– Üstün damızlık manda boğası yetiştirilmesi,
– Mandacılıktan elde edilen gelirin artırılarak sürdürülebilir manda yetiştiriciliğinin sağlanmasıdır.
Bu hedefler doğrultusunda proje lideri (uzman) ve sözleşmeli olarak istihdam edilen proje teknik elemanlarınca yürütülen yoğun saha çalışmaları neticesinde; manda yetiştiricilerin de ıslah bilinci oluşturularak kayıt tutma alışkanlığı kazandırılmıştır. Örgütlü bir yapıya kavuşturulması amacıyla kurulan Damızlık Manda Yetiştirici Birlikleri projenin yürütüldüğü illerde bu proje ile aktif görev almıştır.
Proje kapsamında Giresun ilinde halen 540 adet işletmede toplam 1.753 baş Anadolu mandası ıslah edilmekte olup,  yetiştiricilerimize 2015 yılı için manda başına 800 TL ve damızlığa ayrılan malak başına 150 TL olmak üzere toplam 1 milyon 206 bin 100 TL destek verilmiştir. Bir önceki yıla göre projeye dâhil edilen hayvan sayısında ve verilen destek miktarında artış kaydedilmiştir. Islah projesi dışında kalan mandalar içinde ilgili tebliğ çerçevesinde anaç manda başına 400 TL ve malak başına 150 TL olmak üzere ayrı bir destek verilmektedir.