Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
blank
Gündoğdu YILDIRIM

GÜNDEM

Ülke medyasında konuşulan, tartışılan, üzerinde fikir yürütülen konular o günlerin gündemidir. Neyse artık konu; tüm medyada konu enine boyuna masaya yatırılır, uzmanları, varsa siyasi uzantısı siyasilerle TV kanallarında tartışılır. Yazılı basında köşe yazarlarınca konu üzerine yazılır çizilir.

Bazı konular haftalarca gündemde kalırken bazı konular birkaç günde gündemden düşer.

Ülkemizde basın yayın kuruluşları gündem konuları bulmada hiç sıkıntı yaşamaz. Çünkü her gün yeni bir konu ülkenin gündemine cuk diye oturur. Adeta gündem konuları birbiriyle yarışır. Yeni gündem eski gündemin bayatlamasına müsaade etmez.

Medya ciddi bir kar alanıdır. Müşteri, pazarlayacak ürün sıkıntısı çekmez.

Medya yeni konuyu takip etmede, gündemine almada geç kalırsa izleyici kaybeder o nedenle medya kuruluşları gündemin gerisin de kalmamak adına hemen yeni konunun peşine takılır.

Örneğin: Kürt meselesi, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi enine boyuna konuşup tartışılacakken IŞİD örgütünün Irak’taki ilerleyişi gündeme bomba gibi düştü.

Bizim gibi ülkelerde çok hızlı gündemler değişir.  Sürekli yeni bir konu üzerinde kafa yormak durumunda kalınır.

Gelişmemiş toplumlarda sürekli bir olaylar örgüsü mevcut. Yapısı gereği her an yeni bir olay oluşabilecek potansiyele sahip.

Birde gündeme giremeyen irili ufaklı olaylar ve konular var. Birçoğu büyük olay ve konuların gölgesinde yok olup gidiyor.

Ülkede siyasi konular her zaman gündemde. Gündemin konusu bayatlayacak mı hemen siyaseti piyasaya sür. Her zaman alıcısı vardır. Kimse çok fazla sorgulamaz. Nedendi? Niçindi? Derdi olmaz.

Ülkede bilim, sanat konuları çok fazla gündem oluşturmaz veya çok fazla gündemde kalmaz. Haber arasında verilir geçer.

Bir de sanal gündemler vardır. Özellikle toplum mühendisliği denilen organlar tarafından üretilir. Toplum adeta istenilen kıvama getirilmek için gündem oluşturulur.

Toplum yüzde doksan dokuzu gündemin bilinçli bir şekilde üretildiğinin farkına varmaz.

Aslında gündem konularının birçoğu yukarıda belirttiğim tarzda verilir. Gündem konusu gerçektir de veriliş şekli tasarlanmıştır. Konu izleyici, okuyucu üzerinde nasıl bir etki yaratacak o hesaplanır. Ona göre topluma servis edilir.

Anlayacağınız ülkede her an her şey olabilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

12345678