Belgesi olmayanlar çalışamayacak

Belgesi olmayanlar çalışamayacak

Aralarında kuaför, güzellik uzmanı, ahşap mobilya ve ayakkabı imalatçısının da olduğu 16 meslekte, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından verilen Mesleki Yeterlilik Belgesi şart aranacak.

Konuyla ilgili duyuru Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapıldı.

Nitelikli insan kaynağının oluşması için mesleklere standart getiren ilgili bakanlık, faaliyete başladığı 2006 yılından bu yana 2 milyon 350 binden fazla çalışanı “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sahibi yaparken; iş kazaları açısından tehlike arz eden mesleklere de belge zorunluluğu getirdi. Buna göre; kuaför, güzellik uzmanı, ahşap mobilya imalatçısı, kesimci (ayakkabı), mobilya döşemecisi, ayakkabı imalatçısı, saraciye imalatçısı, sayacı, zeytinyağı üretim operatörü, baca yağlı kanal temizleme personeli, elektrik dağıtım şebekesi test görevlisi, raylı sistem araçları elektrik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları mekanik bakım ve onarımcısı, raylı sistemler sinyalizasyon bakım ve onarımcısı gibi mesleklere belge şartı geldi.

Bu uygulama gereğince, söz konusu mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olmayanlar, 1 Ocak 2023’ten itibaren iş yerlerinde çalıştırılamayacak. Bu arada, Ustalık Belgesi ve Diploması olanlarda belge şartı aranmayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM