MANİDAR !

MANİDAR !

İzmir’de başlatılan yolsuzluk operasyonun zamanlamasını eski bakan ve İzmir Belediye başkan adayı Binali Yıldırım manidar bulduğunu açıkladı.
Zaten bu sıralar herkes bir şeyleri manidar buluyor.
17 Aralık’ta yapılan ve bazı bakanların çocuklarının tutuklandığı operasyonun zamanlaması da manidar bulunmuştu. Hatta farklı zamanlarda yürütülen üç ayrı dosyanın birleştirilmesi de manidar olarak nitelenmişti. Buna bağlı olarak üç farklı dosya için aynı zamanda operasyon yapılması da manidardı bazılarına göre.
Yolsuzluk soruşturmalarını başlatan savcıların görevden alınmaları da manidardı. Polis müdürlerinin görev yerlerinin değiştirilmesinin zamanlaması da manidar bulundu.
Açıklama yapan savcıların, açıklama yapan savcıların açıklamalarını yanlış bulan üst kurulun davranışları da manidar olarak nitelenmişti.
Birinci operasyonun mürekkebi korumadan ikinci yolsuzluk operasyonuna kalkışmak da manidardı bazılarına göre.
Çocuklarının adları yolsuzluğa karıştığı için istifa etmek zorunda kalan bakanların bir hafta sonrayı beklemeleri de manidardı. Başbakan’ın da istifasını isteyerek giden bir başka bakanın ima dolu açıklamaları da manidardı.
Bir başka manidar olan konu da orduya kumpas kurulduğunu dile getiren bir yazının yayınlamasıydı. Yargıtay’da bazı dosyaların dünyanın bir ucuna göndertildiği yolundaki açıklamalar da manidardı.
Dualar manidardı, beddualar da…
Bir bakanın 2 bin kişinin fişlendiğini söylemesi, bir başka bakanın bunu mizahi bir dille eleştirmesi manidardı. Bütün bu yalanlamalara rağmen Kanal 7 Canlı Televizyonu’nda 600 polisin yerinin değiştirildiği haberlerinin yayınlanması manidardı.
Daha önce anayasa değişikliğiyle yapısı düzenlenen Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu yeniden dizayn edecek değişikliğe gidilmesi de bir başka manidar olan konudur.
Yayın politikalarını değiştiren gazete ve televizyonlarla yazılarının içeriğini yeniden gözden geçiren köşe yazarlarının tavırları manidar değil mi?
Temizeller savcılığından sıradan bir göreve verilmek gibi.
Dünün değişik alanlarda kahramanlarının bugün vatan haini ilan edilmeleri de manidardır, ne istediler de vermedik demek de!
Sandıkta fazla oy almayı yolsuzluklardan daha önemliymiş gibi yorumlamak da manidar geliyor bazı insanlara. Dış güçler, çeteler, baronlar, lobiler edebiyatıyla bazı konuların gölgelenmesini sağlama çalışmalarının manidar bulunması gibi.
Birlikte yürüdük biz bu yolları şarkısına değişik anlamlar yüklenmesi de manidar olarak değerlendiriliyor, paralel devlet söylemi de?
Hatta; Paralel devlet oluşumuna seyirci miydiniz? sorusunun sorulması da.
Her şey biraz manidar bugünlerde; Ümit Yaşar Oğuzcan’ın Ayten şiirinde olduğu gibi.
“ Hoşuma gitmiyorsa rengi denizlerin, biraz Ayten sürüyorum güzelleşiyor. Saatim her zaman Ayten’e baş var, ya da Ayten’i beş geçiyor. Bana sorarsanız mevsimlerden Ayten’deyiz. Günlerden Aytenertesi…”
Mevsimlerden manidardayız günlerden manidarertesi!
Manidarla yatıyoruz manidarla kalkıyoruz.
Ne manidarmış!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM