Vakalar önemli ölçüde düştü

Vakalar önemli ölçüde düştü

Dünya genelinde ve ülkemizde Omicron varyantına bağlı artan vaka sayılarının geçtiğimiz 2 ay içerisinde Giresun’da da yüksek seviyelere ulaştığını hatırlatan İl Sağlık Müdürü Muhammet Bulut yaptığı açıklamada; “Diğer varyantların aksine daha çok öksürük, kırgınlık ve ses kısıklığı semptomları ile seyreden Omicron varyantına bağlı ölüm oranlarının diğer varyantlara göre çok daha az sayıdadır” ifadelerini kullandı.

Bulut, “Son 1 ay içerisinde hastanelerde yatak doluluk oranlarının gerek servis gerekse de yoğun bakım bazında ciddi oranda azalma seyrine girdiğini belirterek, “Güncel olarak, il genelinde aktif 249 vakamız olup, 30 hastamız yatarak tedavi edilmekte, bunlardan 9 hastamızın da yoğun bakımda tedavilerine devam edilmektedir. Günlük yeni vaka sayımız son 10 gün içerisinde 40 vaka/gün ortalamasıyla seyretmektedir. Bu sayılar önümüzdeki süreçte tarafımızca sevindirici bir gelişme olarak görülmektedir” dedi.

Pandemi süresince sağlık gereksinimi olan hastalara en iyi şekilde hizmet veren ve halen vermekte olan hekim ve tüm sağlık çalışanlarına şükranlarını sunan Bulut şunları kaydetti; “Bu süreçte, düzenli el temizliğine özen gösterilmesi, sarılarak ve tokalaşma tarzı selamlaşmanın en aza indirilmesi, kapalı alanlarda en hafif düzeyde de olsa şüpheli semptomu olan kişilerin maske kullanımına devam etmesi, diğer vatandaşlarımızın da mesafe kurallarına uyması önem arz etmektedir. Günlük yaşam aktivitesini sekteye uğratmayacak düzeyde şüpheli semptomu olan vatandaşlarımızın, iyi havalandırılmayan alanlarda maske özenine dikkat etmeleri bu süreçte en önemli tedbir olarak görülmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM