• DOLAR
  7,3389
 • EURO
  8,6296
 • ALTIN
  476,63
 • BIST
  1,1750

Türk fındığını yok etmeye çalışıyorlar

Türk fındığını yok etmeye çalışıyorlar

Prof. Dr. Naciye Selin Şenocak: “Avrupa ve ABD, Türk fındığını ucuza almak ve yok etmek için basında etkin kara propaganda yapıyor.”

“BİLDİRİ DAĞITIP, HABER YAPTIRIYORLAR”

Paris Üniversitesi Diplomatik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Naciye Selin Şenocak; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 TL fiyat açıklamasına rağmen serbest piyasada fiyatlar 13-14 TL seviyelerine düşüyorsa bunun arkasında Avrupalı tekel firmaları tarafından yürütülen kara propagandalar vardır. Avrupa ve Amerika’da bir çok saygın medya kuruluşlarında Ordu ve Giresun’da üretilen fındığının zararlı olduğu, zehirli olduğu ve aflatoksin içerdiği gerekçesiyle alınmaması gerektiğine dair yayınlar yapılmakta, bildiriler dağıtılmaktadır. Bununla birlikte hiçbir bedel ödenmeden, kötü muamele yapılarak Giresun – Ordu fındığının Suriyeli mülteciler tarafından toplandığı ve emek sömürüsü yapıldığı yönünde haberler yayınlanmaktadır” dedi.

“TÜRK FINDIĞINI YOK ETMEK İSTİYORLAR”

Şenocak; “Bundan dolayıdır ki Türkiye’nin fındığının satın alınmaması gerektiği konusunda çok yoğun bir propaganda yürütülmektedir. Bu da gösteriyor ki Türkiye’nin fındığına karşı çok büyük bir savaş açılmış ve Türkiye fındığını yok etmek istiyorlar. Yapılan bu propagandanın iki amacı var. Birincisi Türk fındığını ucuza almak, ikincisi ise Türk fındığını yok etmek istiyorlar. Şu aşamada henüz Türk fındığına ihtiyaç duyulduğundan dolayı tekel firmaları; ‘artık sizin fındığınıza rağbet yok’ diye, ucuza almak istiyorlar. Uzun vadede ise Türk fındığının birçok ülkede alternatifini oluşturduktan sonra yok etmek istiyorlar” dedi.

“TÜRKİYE DERHAL ÖNLEM ALMALIDIR”

Türkiye için stratejik bir ürün olan fındık için acil önlemler alınması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Şenocak: “Türkiye’nin ihraç edilen tarım ürünleri arasında yüzde 15’lik pay ile fındık önde gelmektedir. Yani en önemli stratejik ürünlerimizden bir tanesi fındıktır. Avrupa başta olmak üzere ABD’de yürütülen kara propagandaya karşı Türkiye bir takım önlemler almalıdır. Türkiye yürütülen bu kara propagandaya karşı sessiz kalmamalıdır. Devlet tekelci firmalara karşı yaptırım uygulayarak, kontrol altına almalıdır. Fındık kooperatiflerini desteklemeli ve üreticiler tekelcilere mahkum bırakılmamalıdır. Fiskobirlik’in güçlendirilmesi gerekmektedir“ dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM