• DOLAR
  7,8305
 • EURO
  9,3441
 • ALTIN
  454,95
 • BIST
  10,4468

TTK İşçi Alımı Kura Çekimi Töreni

TTK İşçi Alımı Kura Çekimi Töreni

ZONGULDAK (AA) – Karabük, Bartın ve Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) işçi alımı amacıyla kura çekildi.

TTK İşçi Alımı Kura Çekimi için Karabük, Bartın ve Zonguldak'ta tören düzenlendi.

Zonguldak Site Spor Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, Türkiye'nin son 17 yılda çok büyük bir kalkınma ve gelişme gerçekleştirdiğini söyledi.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında dünyanın gelişmiş en büyük 10 ekonomisinde yer alınabilmesi için madencilik sektörüne de büyük görevler düştüğünü vurgulayan Cansız, şöyle konuştu:

"Biz bu yola çıkarken, 'Bağımsız enerji, güçlü Türkiye' dedik çünkü 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine giden yolun bağımsız ve yerli enerjiden geçtiğinin farkındayız. Bakanlık olarak Gayrı Safi Milli Hasıla içerisindeki madencilik payını mevcut yüzde 1'ler seviyesinden 2023 yılına kadar yüzde 3'ler seviyesine taşıma gibi güçlü bir hedefimiz var. Bu yaklaşık şu anda 8 milyar dolar ise önümüzdeki 4-5 yılda inşallah 24 milyar dolar seviyesine çıkarmak gibi hedefimiz var."

Cansız, madenciliğe daha fazla yatırım yapılabilmesi için gayret ettiklerini belirtti.

Madencilik sektörü büyüdükçe Zonguldak, Bartın ve Karabük'ün büyüyeceğini ifade eden Cansız, "Risk gruplarına göre sınıflandırdığımız 8 bin 88 maden sahasında Türkiye sathında geçen yıl 11 bin 500 maden ocağını denetledik. Denetimleri habersiz yaptık. Geçen yıl TTK ve rödevansçıların çalıştığı ocaklarda 70 kez denetim yaptık." şeklinde konuştu.

Bakanlığın milli enerji ve maden politikası çalışmaları kapsamında 2017'de 88 milyon ton olan kömür üretiminin geçen yıl cumhuriyet tarihinin rekoru kırılarak 101 milyon 500 bin ton seviyesine ulaştığını aktaran Cansız, şunları söyledi:

"Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından yapılan aramalar neticesinde, 2000 yılında 8,3 milyar ton olan kömür kaynağımız bugün 20,5 milyar ton seviyesine ulaşmıştır. Biz madenlerimizi zenginlik kaynağı olarak görüyoruz. Maden demek istihdam ve ekonomiye can suyu demektir. Ülkemizin kaynakları yer altı dururken kömür ithal ederek milyarlarca lirayı dışarıya verecek lüksümüz yok."

Törende, Zonguldak için başvuruda bulunan 18 bin 221 kişiden 350 maden işçisinin ismi belirlendi.

– Karabük

Karabük Belediyesi Konferans Salonu'nda, Zonguldak ve Bartın illeriyle aynı anda noter huzurunda çekilen kura çekimi törenine, TTK Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner, Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Karabük İl Müdürü Coşkun Güven ile TTK'de işe girebilmek için başvuruda bulunanlar katıldı.

Tören, Karabük 4. Noteri Fatma Keskinci tarafından kura çekimi konusunda işçilere bilgi verilmesiyle başladı.

Salonda bulunan adaylardan bazıları kurayı kendileri çekmek istedi. Bunun üzerine Keskinci, sahneye 4 kişi davet etti. Sahneye çıkan ve kura çeken bir kişi, elindeki rakamın 9'mu 6'mı olduğu tam okunmadan yeniden torbanın içine attı.

Keskinci, salonda tepki oluşması üzerine kamera sisteminden çekilişi yeniden izledi ve salondakilere görüntüleri gösterdi. Rakamın 6 olduğu anlaşılınca kura çekimine yeniden devam edildi.

Başvuruda bulunan bin 276 kişi arasından kurada adı çıkan 50 kişi mutluluk yaşadı.

– Bartın

TTK Amasra Müessese Müdürlüğünde sinema salonunda düzenlenen ve noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekimi törenine, TTK Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, Müessese Müdür Yardımcısı Salih Atmaca, Amasra Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ile TTK'ye işe girebilmek için başvuruda bulunanlar ve yakınları katıldı.

İlk kura çekimi müessese müdürlüğü yetkililerince yapıldı.

İşçi adayları ile onların babaları ve annelerine de kura çekimi yaptırılan törende başvuruda bulunan 5 bin 386 arasından 100 kişinin ismi belirlendi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Zonguldak mitinginde TTK'ye ilk etapta bin, ikinci etapta 500 olmak üzere toplam bin 500 yer altı üretim işçisi alımı sözü vermesinin ardından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı çalışmalarını tamamlamış, yapılan başvurular sonrası alınacak bin işçi için düzenlenen kura çekim töreni Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katılımıyla 2 Mart'ta gerçekleştirilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM