• DOLAR
  7,8980
 • EURO
  9,4546
 • ALTIN
  455,13
 • BIST
  10,5746

TMO fındık için harekete geçti!

TMO fındık için harekete geçti!

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan;  “TMO görevlileri fındık tarımı yapılan illerde bir saha çalışması yapmaktadır. Alınıp satılan fındık borsada işlem görmek zorunda peki 200 bin ton fındık nerede?”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in talimatıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık için harekete geçtiği bildirildi. TMO görevlileri fındık tarımı yapılan illerde kurum, kuruluş ve STK’larla görüşmelere başladı. Toprak Mahsulleri Ofisi görevlileri, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman FİSKOBİRLİK yöneticileri, Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu ve Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin içeriği ile ilgili bir açıklama yapan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, hükümetin gücünü fındık üreticisinin yanında görmekten mutluluk duyduklarını söyledi. Bakan Çelik’in talimatıyla TMO’nun fındıkla ilgili sahada bir çalışma başlattığını belirten Karan, “Şuanda TMO görevlileri fındık tarımı yapılan illerde bir saha çalışması yapmakta. Giresun’a da gelen görevliler kurum, kuruluş ve odaları ziyaret ederek yetkililerle görüştü.  Yapılan görüşmelerde “TMO’nun acilen en kısa süre zarfında illerde depolar kiralayarak, üreticinin ürünün güvence altına alarak emanet tehdidini ortadan kaldıracağı” ifade edildi.

Fındık konusunda hükümetimizin devrede olması son derece sevindiricidir. Ayrıca tarım bakanımız geçtiğimiz ay Trabzon’da yapılan toplantıda, bundan sonra fındık rekoltesinin tek elden belirleneceğini ve bakanlık bünyesinde fındık daire başkanlığı kurulacağını açıklamıştı. Bu gelişmeler fındığın geleceği açısından son derece olumlu adımlar olacaktır. Biz inanıyoruz ki, hükümetimiz fındık üreticisini ve Türkiye için son derece önemli bir tarım ürünü olan fındığın kaderini birkaç alıcının insafına bırakmayacaktır” dedi.

Kaynak: Yeşilgiresun

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM