SMS Pazarlama Nedir?

SMS Pazarlama Nedir?

SMS pazarlama yöntemlerini iş stratejilerine tam olarak entegre eden veya sadece bir yan proje olarak gören çeşitli şirketler var. Bir araştırmaya göre, müşterilerin %70’inden fazlası alışveriş yaparken cep telefonlarını kullanıyor ve çoğunun kesinlikle bir cep telefonu var. Yani SMS pazarlama yöntemleri ile ilgileniyorsanız, başarınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda da tahminlerde bulunabilirsiniz.

SMS Pazarlama Nedir?

SMS reklamları veya SMS pazarlaması olarak adlandırılan terimin ne anlama geldiğinden bahsedelim; Sahip olduğunuz ürünle ilgili bir duyuru veya kampanya yapmak istediğinizde bunu kullanıcılarınıza duyurmanın en hızlı ve etkili yolu SMS reklamcılığıdır. Elbette bu duyuruları yapmanın tek yolu SMS reklamları değil, ancak cep telefonunuzu ne sıklıkta kontrol ettiğinizi bir düşünün. Ortalama bir telefonunuza gelen çeşitli mesajların SMS reklamlarını da dahil edersek, bunların %90’ı 3 saniye içinde okunur. Tipik olarak, tüm mesajların %98’i alıcı tarafından okunur.

sanal ofis ofisteofis.com.tr

SMS pazarlaması ve e-posta pazarlaması

Bunun farklı yolları var, neler var, sosyal medyadan paylaşımlar ya da e-posta pazarlaması olabilir dedik. E-posta pazarlamanın reklam SMS’leri ile karşılaştırıldığında zayıflığını vurgulamak için, gönderilen e-postaların doğrulama oranı en iyi durumda %20 ile %30 arasında değişmektedir.

İkisi arasındaki ciddi boşluk, SMS reklamcılığı konusunda daha sıcak ve hevesli görünmenize neden olmuş olabilir. Ayrıca SMS reklamcılığı için dijital bilgileri paylaşmak istiyorum. Bu arada, SMS reklamcılığının dünyada her geçen gün daha da yaygınlaşması ve Toplu SMS hizmeti ile dünyada her gün 20 milyar toplu mesajın gönderildiği ve 7,3 milyar metne tekabül eden tam büyüme ile umarım daha çok heyecanlanırsınız. yıllık olarak gönderilen mesajlar.

Mesaj göndermek ne kadar verimli?

Reklam mesajları sonucu gönderilen teklifler, alışveriş yapanlar tarafından ortalama %32 oranında kullanılmakta ve istatistikler, müşterilere promosyon SMS’i ile gönderilen özel tekliflerin veya indirim fırsatlarının, dağıtılan veya dağıtılan indirim kuponlarından 10 kat daha etkili olduğunu göstermektedir. broşürler halinde dağıtılır.

Bir SMS Pazarlama Ekibi Oluşturun

İyi SMS kampanyaları, profesyonellerin yardımı olmadan yapabileceğiniz pazarlama teknikleri değildir. Pazarlama stratejinizden en iyi şekilde yararlanmak için çeşitli yetenekli profesyonellere ihtiyacınız var. SMS Pazarlama Program Uzmanı, Perakende Uzmanı, Tabela Koordinatörleri, Dijital Yaratıcı Tasarımcılar, Sosyal Medya Uzmanları, promosyon ve indirim bütçe analisti ihtiyacınız olabilir.

Dolayısıyla tüm bu hizmetleri paketler halinde sunan bir firmadan profesyonel yardım almanız sizin için daha kolay olacaktır. Çünkü tüm bu alanların uygun şekilde koordine edilmesi gerekir. Pazarlama ekibinin birlikte yakın bir şekilde çalışması ve planlar, stratejiler ve uygulama konusunda sık sık iletişim kurması, kampanyalarınızın sonuçlarını doğrudan etkiler. SMS ekibiniz ne kadar eksiksiz olursa, o kadar etkili pazarlama stratejilerinden yararlanacaksınız.

Müşteri analizi yapın

Mesajlarınızın başarısını ölçmek için bir müşteri ilişkileri uygulaması kullanmak iyi bir fikir olabilir. Böylece doğru müşterilere doğru mesajları göndermek için satın alma geçmişini ve konuma dayalı demografik bilgileri analiz edebilirsiniz.

Hedeflediğiniz promosyonlar için müşterilerinizi segmentlere ayırmak, genel satış ve herkesin faydalanabileceği promosyonlar için toplu mesajlar göndermenize olanak tanır. Kısacası, en etkili SMS pazarlama stratejileri, doğru müşteri analizine dayanır.

Net mesajları aktarın

Kendinizi ifade etmek için kullanabileceğiniz 160 karakteriniz var. Mümkünse karakter sayısını aşağıda tutmaya çalışın. Mesajın açık ve basit bir dilde yazıldığından emin olun. Kısaltmalardan, ifadelerden ve tüm dilbilgisi hatalarından kaçının.

Açık mesajları kullanmamaya da dikkat etmelisiniz. Bir satışın ne zaman sona ereceği konusunda belirli bir tarih vererek, daha fazla bilgi ve teşvik sağlarken müşterilerin harekete geçme olasılığını artırabilirsiniz.

Harekete geçirici mesaj eklentilerini kullanın

Harekete geçirici mesajlar ve SMS pazarlama stratejileri, müşteri katılımını artırır. Gönderdiğiniz metinlerle potansiyel müşterilerinizle doğru şekilde etkileşim kurduğunuzda, onları takdir ettiğinizi gösterebilir ve doğru şekilde hareket etmelerini sağlayabilirsiniz.

Bazen SMS mesajınıza müşterinizin ihtiyaç duyacağı tüm bilgileri içerecek kadar uzun metinler yazamayabilirsiniz. Bu durumda, metinde gerekli detayları içeren bir bağlantı koymak iyi bir fikirdir.

Birçok müşteri, şirketinizden bir ödül veya hediye kazanma şansı ister. Satış teklif etmediğiniz veya bir etkinliğe ev sahipliği yapmadığınız sürece, çeşitli promosyonlar sunmak, müşterilere varlığınızı hatırlatmanın etkili bir yoludur.

İşletmenizin hizmet, ürün kalitesi, fiyat ve daha fazlası açısından nasıl performans gösterdiğini öğrenmek için mobil oylamaya müşterileri de dahil edebilirsiniz. Ve bir müşterinin belirli bir ürünü düzenli olarak satın aldığını biliyorsanız, satın almayı kolaylaştırmak için “Şimdi Satın Al” düğmesiyle o ürünü tanıtan metin gönderebilirsiniz.

şirket kurma

Doğru Zamanlama Yapın:

SMS yoluyla tanıtılan satışlara, promosyonlara ve etkinliklere yönelik müşteri tepkileri, son dakika dürtülerine sahip olduklarında en etkilidir. Bu yüzden etkinliklerinizi veya kampanyalarınızı doğru zamanda duyurmanız gerekiyor. Sabah çok erken veya gece geç saatlerde mesajlaşarak kötü bir izlenim bırakmamak çok önemlidir.

Kabul edilebilir saatler sabah 8 ile akşam 9 arasındadır. Belirli bir kişiye, geçmiş etkileşimlerine dayalı olarak mesaj göndermek için en iyi zamanı belirleyerek SMS planlamasını bir adım daha ileri götürebilirsiniz.

SMS Pazarlamasının Temel Faydaları

1) Kişisel bağlantı

Her metin mesajındaki karakter sınırlaması nedeniyle, bu iletişim biçimi çok özel ve sınırlı bir alana sahiptir. Şirketler ve müşterileri arasında kişisel bir iletişim kanalı oluşturur ve sürekli artan marka bilinirliği ve sadakatine odaklanır. Böylece şirket ve ürünleri veya hizmetleri her zaman ön planda tutulur ve aynı zamanda iyi konumlandırılmış harekete geçirici mesajlarla istenen davranışları teşvik eder.

2) Katılım oranı

Etkileşim oranları, belki de SMS pazarlamasının diğer pazarlama biçimlerine göre en büyük avantajlarından biridir. Yanıt oranlarının e-postadan sekiz kat daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

Ek olarak, sosyal medya platformlarındaki tıklama oranları (TO) genellikle %1’den az ve bir Google AdWords kampanyasının tipik TO’su yaklaşık %2 iken, SMS pazarlama tıklama oranı %36’ya ulaşabilir.

https://www.seokulüp.com/seo-hizmeti/

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM