Sefer sayısının arttırılması isteniyor

Sefer sayısının arttırılması isteniyor

GTSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Ordu Giresun Havalimanı uçuş seferlerindeki kısıtlı imkanın yurtiçi ve dışı seyahat yapan vatandaşları çileden çıkarmaya devam ettiğini, 1 milyon 200 bini aşkın durağan nüfusa karşılık 3 milyona yakın gurbetçi nüfusu ile bölgesi kadar ülkenin de sayılı sosyal ve ekonomik potansiyeli içinde barındıran Giresun ve Ordu’nun hava ulaşım taleplerinin dikkate alınması gerektiğine dikkat çekti.

Kurban Bayramı’na denk gelen sadece bir günde komşu illerde 135 uçuş gerçekleşmesinin ülke ve bölge adına sevindirici bir sirkülasyon olduğunu kaydeden Çakırmelikoğlu; “Aynı tarihte Ordu-Giresun Havalimanının en yoğun uçuş yaşadığı günde 26 hareket gözlenmiştir. Aralarında 160 km mesafe olan her iki havalimanında bu kadar açık ve bariz hareket farkının temeli talebin düşük olmasından ziyade arz (sefer sayısı düşük tutulan) dengesizliğidir. Bunun ana gerekçesi, Ordu ve Giresun bölgesinden İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Bursa, İzmir, Antalya, Kıbrıs uçuşlarının yetersiz olması ve Almanya gibi gurbetçi yoğunluğunun üst seviyede bulunduğu AB ülkelerinden yaz döneminde olsun direk uçuş seferlerinin olmayışı gösterilmektedir” dedi.

Çakırmelikoğlu; “Açıldığı günden itibaren yoğun talep gören ancak sefer sayısının yetersizliği nedeniyle düşük kapasiteyle çalışan Ordu-Giresun Havalimanı’nın yüksek kapasiteyle çalışabilmesi ve milli servetten yapılan böyle bir yatırımın atıl tutulmaması ek seferler ile mümkündür. Ordu ve Giresun iş dünyaları adına daima talebin üst seviyelerde olduğu ve buna yönelik taahhütlerimizin bulunmasına rağmen, ne gariptir ki yetersiz uçuş sayıları 1 milyon 200 bin sabit, 3 milyona yakın gurbetçi (hareketli) nüfusu bulunan her iki vilayet açısından üzücüdür. Beklentimiz, taleplerin en kısa zamanda uygulamaya dönüşmesi noktasında Giresun başta olmak üzere bölgemiz milletvekillerinin soruna daha hassas yaklaşmaları ve çözüme ulaştırmalarıdır” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM