Rektör Can’dan anlamlı ziyaret

Rektör Can’dan anlamlı ziyaret

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla Giresun Gazeteciler Derneği’ne ziyarette bulundu.

Rektör Can’ın ziyaretine Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Cem Feridunoğlu ile Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanı Öğr. Gör. İsmail Bayram da eşlik ettiler.

Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram ve dernek yönetim kurulu üyeleri ile basın mensuplarının da hazır bulunduğu ziyarette Rektör Can, başkan Bekir Bayram’a çiçek takdim ederek, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü tebrik etti.

Rektör Can, basının demokratik ülkelerde yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen dördüncü bir güç olduğunu hatırlatarak, “Ülkemizin gelişmesinde, kalkınmasında ve ilerlemesinde basına düşen çok büyük bir görev vardır. Bu görev tam bir kamu görevidir. Kamuyu denetleme görevidir” dedi.

Can konuşmasında, “Böylesine kutsal bir vazife yapan basın mensuplarının, gazetecilerin işlerini kolaylaştırmak da bizim sorumluluğumuz” diyerek, gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi noktasında her zaman destek olacaklarını söyledi.

“Gazeteciler kamu kaynaklarının amacı dışında harcanıp harcanmadığını, yetkilerin kötüye kullanılıp kullanılmadığını denetliyorlar” diyen Can, meslek şehitlerine rahmet dileyerek, “işini mesleki etik ilkelere göre yürüten her gazeteciye minnet duygularımı da ifade ediyorum” dedi.

“TARİHİ REKTÖRLÜK BİNASININ TAHSİSİNİN KALDIRILMASI BİLGİMİZ DIŞINDA”

Prof. Dr. Yılmaz Can, gazetecilerin sorusu üzerine; tarihi Rektörlük binasının tekrar üniversiteye tahsis edilmesi için hem bakanlığa hem de idari yargı makamlarına yürütmeyi durdurma başvurusu yaptıklarını hatırlattı. Can ayrıca, tahsisin kaldırılması işleminin kendilerinin bilgisi dışında yapıldığını, üniversitenin bu konuda bilgilendirilmediğini de belirtti.

Debboy mevkiindeki Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun bazı programlarının, öğrencilerin profesyonel fabrikalarda daha nitelikli bir staj yapabilmeleri amacıyla, Bulancak Organize Sanayi Bölgesine taşımayı planladıklarını, boşaltacakları dersliklere de 2017 yılından itibaren geçici olarak Bulancak’a gönderilen Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yerleştirileceğini hatırlatarak; “Debboy mevkiinde kesinlikle bir öğrenci azalması söz konusu değildir. Giden öğrenci kadar gelen öğrenci olacaktır. Hatta sayıları 350’yi bulacak Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileriyle ve Diş Hastanesine gelecek günlük 200-300 hasta ile bu mevkinin ticari yoğunluğu planlamalarımız sonucunda daha da artmış olacaktır” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM