• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
    481,74
    %1,14
  • BIST

Kivide hasat uyarısı

Kivide hasat uyarısı

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 795 dekar alanda üretimi yapılan kivinin, 2020 yılı ürün rekoltesinin bin 250 ton civarında olduğunu bildirdi.
Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada; “Kivi meyvesi her yıl Kasım ayı başı ile ortası arasında hasat edilmektedir. Bu durumu iklimsel değişikler etkilemektedir. Meyvenin toplam sıcaklık ve toplam soğuklama ihtiyaçlarını karşılama durumları hasat tarihlerini belirler. Yazları Kurak gittiği yıllarda erken hasat yapılmaktadır. Yağışlı ve soğuk bir dönemde de olgunlaşma gecikmektedir.

Kivi meyvesinin zamanında hasat edilmesi çok önemlidir. Son haftalara girildiğinde içerisindeki kuru madde miktarına sık sık bakılarak (en az haftada 3 defa) hasat zamanı belirlenmelidir. Kuru maddeye gerek İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve gerekse İlçe Müdürlüklerimizdeki teknik elamanlarca bakılmaktadır. Kuru madde bir refraktometre tarafından 6,5-7 aralığını gösterdiğinde hemen hasat başlamalıdır.

Hasatta kivi meyvesinin sap kısmı meyve dibinden koparılmalı, meyve sapı ağaçta bırakılmalıdır. Böylece kasalarda meyve etinin zedelenmesi önlenmiş olur. Hasat mümkünse sabahın erken saatlerinde, yağmursuz ve serin bir zamanda yapılmalıdır.

Erken hasat meyve tat ve aromasının tam oluşmasına engel olan bir durumdur ki bu meyvenin piyasa değerini düşürür. Geç hasatta meyvenin manav ömrünü kısaltır, istenmeyen bir durumdur.

Hasat sonrası meyveler açıkta ve güneşe maruz kalacak alanlarda bekletilmemeli, hemen pazara sunulmalı veya bekletilecekse soğuk hava deposunda saklanmalıdır” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM